'İnternet medyası da sarı basın kartı alabilecek'

İnternet medyası gazetecilik statüsüne alındı mı?

'İnternet medyası da sarı basın kartı alabilecek'

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, internet medyasının da gazetecilik statüsüne alındığını belirtti. Atalay, internet medyasının da gazetecilik statüsüne alındığını belirterek “Sarı basın kartı alabilecek" dedi.

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, Meclis’te görüşmeleri devam eden İnternet Yasası ile internet medyasının da gazetecilik statüsüne alındığını belirterek, “Sarı basın kartı alabilecek, Başbakanımızın, bakanlarımızın, siyasi liderlerimizin ve benzeri akreditasyonla ilgili programlar yapan bütün programları takip edebilecekler. Bunun ötesinde kamu ilan ve reklamlarını alabilecekler” dedi.

Meclis’te görüşmeleri devam eden İnternet Yasası ile ilgili de açıklamalarda bulunan Atalay, şunları söyledi:

"Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğümüzün hazırladığı kanun tasarısı taslaktı, tasarıya dönüştü, Meclis’e sevk edildi. Adalet Komisyonu’nda görüşüldü, alt komisyona havale edildi. Alt komisyonda bir uzlaşma metni ortaya çıktı, sonra tekrar komisyona geldi ve komisyonda kabul edildi. Buna AK Parti grubu olduğu gibi internet medyasıyla ilgili sorunları çözeceği için CHP ve MHP grubu da destek verdi. Buna bir takım eleştiriler yaptılar, yaptıkları eleştirilerde haklılık payı olanlar da vardı. Onların bir kısmını düzelttik.

Biz de gazeteciliğe ilerde zarar verebilir endişesiyle yine Basın Enformasyon Genel Müdürlüğü olarak sayın bakanımıza sunduk. Güzel bir metin ortaya çıktı diye düşünüyoruz. Sanıyorum Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Genel Kurulu'nun müsait olduğu bir zamanda Genel Kurula gelecek ve orada kararı alınacak ve kanunlaşacak. O zaman internet medyası da gazetecilik statüsüne alınıyor. Sarı basın kartı alabilecek, Başbakanımızın, bakanlarımızın, siyasi liderlerimizin ve benzeri akreditasyonla ilgili programlar yapan bütün programları takip edebilecekler. Bunun ötesinde kamu ilan ve reklamlarını alabilecekler. Bunu da Basın İlan Kurumu düzenleyecek. İnşallah en kısa zamanda halledilip kanunlaşınca da 6 ay içerisinde yönetmeliğini hazırlamış olacağız" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2014, 17:48
YORUM EKLE