HDP: Demirtaş kontra örgütlenmelere açıkça hedef gösteriliyor!

HDP'den Yeni Akit, Akşam ve Yeni Şafak gazetelerindeki köşe yazıları ile haberlere ilişkin açıklama...

HDP: Demirtaş kontra örgütlenmelere açıkça hedef gösteriliyor!

Halkların Demokratik Partisi, basında HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'la ilgili çıkan haberlere yönelik yazılı bir açıklama yaptı.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç imzasıyla yapılan açıklamada, Yeni Akit'in "Oğlumun katili Demirtaş" haberine dikkat çekildi ve "Yeni Akit, Başkanımızı karanlık odaklara ve kontra örgütlenmelere açıkça hedef olarak gösteriyor" denildi.

Açıklamada, "Birçok karanlık olayın ardında hedef gösterici yayınları bulunması nedeniyle, bu konuda zaten sicili bozuk olan Yeni Akit, Eş Genel Başkanımıza karşı son derece tehlikeli bir kampanya yürütüyor. Sistemli bir biçimde bu saldırı kampanyasını yürüten Yeni Akit ve onun arkasındaki karanlık odakların hedefi, Türkiye’yi uçurumun kenarına sürükleyecek büyük provokasyonları devreye koymaktır," denildi.

Akit Yazarı Hasan Karakaya'nın bugünkü yazısında HDP’yi 'Halkın sabrını zorlamayın' sözleriyle tehdit ettiğini söyleyen Oluç, "sokak linçlerine açıkça davetiye çıkartıldığını" belirtti.

DEMİRTAŞ, YENİ ŞAFAK VE AKŞAM'IN DA 'HEDEFİNDE'

Yapılan açıklamada diğer 'hedef gösteren' gazeteler olarak işaret edilen Yeni Şafak ve Akşam'daki haber ve yazılara dikkat çekildi:

"Bugün Yenişafak gazetesinin Mehmet Şeker isimli yazarı, Eş Genel Başkanımız için 'eli kanlı' ifadesini kullanacak kadar haddini ve seviye sınırlarını aşıyor. Akşam gazetesi yazarı Gülay Göktürk ise 'yalancı' diyerek çirkince saldırılarını sürdürüyor.  Akşam’ın bir diğer yazarı Kurtuluş Tayiz de başından bu yana bilinçli bir çarpıtmayla Eş Genel Başkanımıza saldırıyor ve olayların sorumlusuymuş gibi göstermeye çalışıyor. Bugünkü yazısında “Sokak olayları üzerinden kahramanlık türküsü yakacaktı” ifadesini kullanarak, Eş Genel Başkanımızı hedef göstermeye devam ediyor."

Açıklamada, "Bu hedef gösterici çirkin yayınlarınızın çok tehlikeli sonuçlara yol açacağının farkında mısınız? Eş Genel Başkanımıza ve partimize yönelik yaşanabilecek saldırıların ve provokasyonların altından kalkabilecek misiniz? Bunların vebalini taşıyabilecek misiniz?" sorularına cevap istendi ve hükümet uyarıldı: "AKP Hükümeti, tetikçi medyasına ‘dur’ demelidir. Bu ırkçı ve siyasi linç kampanyasını sürdürenler, haklarında hukuki işlemleri başlattığımızı da bilmelidir."

BASIN ÖRGÜTLERİNE ÇAĞRI

HDP açıklamasında son olarak da basın örgütlerine çağrıda bulunularak, "Basın meslek örgütlerini, Basın Konseyi’ni ve Gazeteciler Cemiyeti’ni de bu kirli kampanyanın yürütücüsü gazete ve yazarları uyarmaya çağırıyoruz. Meslek ilkelerinize sahip çıkın," denildi. (Demokrat Haber)

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2014, 15:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
serhat taşkesen
serhat taşkesen - 4 yıl Önce

vay anam vay... adamlara bak hele, hertürlü naneyi yerler, sonra birileri onları eleştirince önce provokasyon derler, sonra hedef gösteriliyoruz diye mağdur edebiyatı. bu nasıl bir yüz(süzlük).

serizor
serizor - 4 yıl Önce

Serhat taskesen . biz sizleri ve 80 yillik ecdadinizin iyi çocuklar oldugunu biliriz.