Gramsci’nin gazetesi 'Unita'yı öldürdüler'

1924'te kurulan Unita (Birlik) gazetesi mali kriz nedeniyle yayını durdurdu...

Gramsci’nin gazetesi 'Unita'yı öldürdüler'

Gramsci’nin Unita (Birlik) gazetesi yaşadığı mali kriz nedeniyle yayınını durdurdu. Unita tam sayfa “Unita’yı öldürdüler” manşetiyle yayın durdurma kararını okurlarıyla paylaştı.

Marksist kuramın önemli düşünürlerinden Antonio Gramsci’nin 1924′te kurduğu Unita (Birlik) gazetesi yaşadığı mali kriz nedeniyle yayınını durdurdu.

BBC Türkçe’den Övgü Pınar’ın haberine göre, Unita bugün tam sayfa “Unita’yı öldürdüler” manşetiyle yayın durdurma kararını okurlarına duyurdu.

Üst başlık olarak da Gramsci’nin gazetenin kuruluşu için yazdığı mektuptaki ifadelerine yer verildi:

”Solcu bir gazete olmalı. Sade ve basit “Unita” (birlik) adını öneriyorum, bu isim işçiler için bir simge olacak ve daha genel bir anlam da taşıyacak.”

Gazete, yayın durdurma kararına 3 sayfa ayırırken, geri kalan sayfaları boş halde yayımlandı.

YOLUN SONU MU?

Gazete çalışanlarının sendikasından yapılan açıklamada da “Yolun sonuna gelindi. Üç aylık mücadelenin ardından Unita’yı öldürmeyi başardılar. Hissedarlar, gazeteyi kurtarabilecek planlar üzerinde anlaşmaya varmayı başaramadı” denildi.

Gazeteyi borç krizinden kurtarmak için 14 Temmuz’da bir satın alma girişimi yaşanmış, ancak gazetenin yayın kurulu bu satışa karşı çıkmıştı.

Gazeteyi satın almak isteyenler ise, eski Başbakan Silvio Berlusconi’nin partisinden milletvekili Daniela Santanche ve yine Berlusconi’ye yakınlığıyla bilinen televizyon sunucusu Paola Ferrari’ydi.

Unita yayın kurulu, sol çizgide yayın yapan gazetenin sağcıların eline düşmesine izin vermemişti.

Ancak bu satın alma girişimini reddettikten yaklaşık iki hafta sonra gazete kapanma kararını açıklamak zorunda kaldı.

Dün yapılan toplantıda, Unita’nın 31 Temmuz’dan sonra baskısını “askıya alması” kararlaştırıldı.

Gazetenin 31 Temmuz’da son kez bayilerde satılmasının ardından da çözüm görüşmelerinin sürmesi bekleniyor.

Unita’nın hissedarlarından biri olan iktidardaki Demokratik Parti’nin (PD) gazeteyi kurtarmak için devreye girmesi çağrıları yapılıyor. PD’li Başbakan Matteo Renzi de Unita’yı kurtarmaya çalışacaklarını açıkladı.

“İŞÇİLERİN VE ÇİFTÇİLERİN GAZETESİ”

Unita gazetesi 1924′te Gramsci tarafından kurulduğunda “işçilerin ve çiftçilerin gazetesi” sloganını kullanıyor, 1991′den bu yana da “Antonio Gramsci’nin kurduğu gazete” alt başlığıyla yayımlanıyordu.

Benito Mussolini’nin iktidarda olduğu faşizm döneminde 1926′da kapatılan gazete, Fransa’da gizlice basılıp el altından dağıtılmaya devam etmiş,1945′te de İtalya’da yasal olarak yayın hayatına dönmüştü.

L’Unita’nın “İtalyan Komünist Partisi’nin gazetesi” şeklindeki alt başlığı, 1991′de “Antonio Gramsci’nin kurduğu gazete” olarak değiştirildi.

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2014, 15:38
YORUM EKLE