Gazeteci Türfent: Virüse karşı cezaevinde hiçbir tedbir yok

Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde bulunan gazeteci Nedim Türfent, koronavirüsüne karşı hiçbir tedbirin alınmadığını söyledi

Gazeteci Türfent: Virüse karşı cezaevinde hiçbir tedbir yok

Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde bulunan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri Nedim Türfent Adalet Bakanlığı'nın cezaevlerinde koronavirüsüne (Kovid-19) karşı tedbir alındığı açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

13 Mayıs 2016 tarihinde işkence edilerek gözaltına alınıp tutuklanan ve Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği 8 yıl 9 ay hapis cezası Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi tarafından 2019 yılının Ekim ayında onaylanan Gazeteci Türfent, 15 Mart'ta (dün) ailesi ile telefonla görüştü.

KOLONYA 'YASAK' DENİLEREK VERİLMİYOR

Adalet Bakanlığı'nın "tüm önlemleri aldık" açıklamasını cezaevlerinde hayretle dinlediklerini dile getiren Türfent, kurum idaresinden talep etmelerine rağmen kolonla, dezenfektan ve eldiven verilmediğini söyledi.

Bazı koğuşların kapısına dezenfektan bırakıldığını söyleyen Türfent, kolonyanın ise "yasak" denilerek verilmediğini paylaştı.

'HASTA TUSAKLAR İÇİN ÖNLEM ALINMIŞ DEĞİL'

Cezaevi kantininin ürünleri fahiş fiyata verdiğini ifade eden Türfent, risk grubundaki hasta tutuklular için özel bir tedbirin alınmadığına da söyledi.

Gazeteci Türfent, "İçerde kireç sökücü ve çamaşır suyu varmış. Ne münasebet. Bu konu soruşturmalık olurken, cezaevi kantini bir maskeyi 17 lira gibi fahiş bir fiyatla bize satıyor. En önemlisi de risk grubundaki kronik hastalıkları bulunan hasta tutsaklar için özel bir tedbir alınmış değil. Cezaevlerinde halen on binlerce tutsak yerde yatıyor. Bu nasıl bir tedbir anlamış değiliz. Bu nedenle 2'nci yargı paketinin hayata geçirilmesi hayati önem arz ediyor. En başta da aciliyet gerektiren hasta tutsaklar bir an önce serbest bırakılmalıdır" şeklinde çağrı yaptı.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2020, 20:45

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER