Gazeteci Eren'in duruşması ertelendi

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinde 'Nöbetçi Yayın Yönetmenliği' yapan DİSK Basın-İş Sendikası’nın Genel Başkanı gazeteci Faruk Eren hakim karşısına çıktı

Gazeteci Eren'in duruşması ertelendi

Kapatılan Özgür Gündem gazetesine yönelik baskı ve soruşturmalara dikkat çekmek için başlatılan ‘Nöbetçi Eş Genel Yayın Yönetmenliği' kampanyasına katılan DİSK Basın-İş Sendikası’nın Genel Başkanı gazeteci Faruk Eren hakim karşısına çıktı. Eren, savunmasında dayanışma ve mücadele mesajı verirken, dava 25 Ekim’e ertelendi.

Duruşma öncesi Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve DİSK Basın-İş’in de aralarında olduğu gazeteci meslek örgütleri adliye önünde açıklama yaptı.

Burada konuşan Faruk Eren, barış içinde yaşamak ve demokratik bir ülkeyi savundukları için dayanışma gösterdiklerini belirterek, mücadele etmeye devam edeceklerini vurguladı.

Eren daha sonra İstanbul 14. Ağır Ceza Mahmemesi’nde görülen davada savunmasını yapmaya başladı.

Bianet'ten Elif Ilgaz’ın aktardığına göre; Eren’in savunması şöyle:

“Basın ve ifade özgürlüğü sefil durumda. Ben gazeteciyim, aynı zamanda DİSK Basın-İş Başkanı’yım.

“Ülkemizde gazeteciler hep çok acı çekmişlerdir. 100’ün üzerinde gazeteci cezaevinde, sayısız gazeteci hakkında dava açıldı.

“Hrant Dink, Abdi İpekçi gazetecilik yaptıkları için öldürülmüştür ama en çok Özgür Gündem acı yaşamıştır. Ben gazeteye dayanışmaya gittiğimde duvarlarda öldürülmüş gazete çalışanlarının resmi vardı. Bu nedenle desteğe gittim.

“İşlendiği söylenen suçları işlediğimiz kanaatinde değilim. Bu nedenle de bu arkadaşlarla dayanışma hayalindeydim hala da dayanışma halindeyim.”

DAVA ERTELENDİ

Savunmanın ardından mahkeme, Faruk Eren’in yargılandığı davayı 25 Ekim 2016’ya ertelendi.

Özgür Gündem Davaları'nda bir sonraki isim gazeteci Ertuğrul Mavioğlu.

Mavioğlu, 29 Eylül’de İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak.

Gazeteci Celal Başlangıç, Fehim Işık, Yıldırım Türker, Ayşe Batumlu, İhsan Çaralan, Murat Çelikkan ve Beyza Üstün hakkında açılan davaların ilk duruşmaları da Ekim ayında görülecek.

Önceki gün de DİSK Basın-İş Sendikası Yöneticisi Ayşe Düzkan ve gazeteci-yazar Ragıp Duran’ın davası görülmüştü.

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2016, 12:19
YORUM EKLE