Fransız gazeteci Antep'te gözaltında

Frnasız gazeteci son olarak, tutuklu yargılanan yazar Aslı Erdoğan’a destek için Twitter’dan bir mesaj paylaşmıştı

Fransız gazeteci Antep'te gözaltında

Fransız gazeteci Olivier Bertrand Antep’te gözaltına alındı. Gözaltı için gerekçe gösterilmezken, Bertrand’ın çalıştığı kurum Ankara’ya tepki gösterdi.

Bertrand’ın Antep’te dün yanında Türkiyeli bir foto muhabiriyle birlikte gözaltına alındığı, foto muhabiri sonradan serbest bırakılsa da Fransız gazetecinin hâlâ gözaltında tutulduğu belirtildi. lesjours.fr sitesinin sahibi Isabelle Roberts, “Hiçbir gerekçe gösterilmedi” dedi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün Genel Sekreteri Christophe Deloire de Twitter’dan tepki gösterdi. Deloire, “Fransız meslektaşımız Olivier Bertrand’ın Antep’te yasadışı biçimde gözaltına alınmasının Türkiye’de basın özgürlüğüne yönelik bir bastırma olduğu açık” mesajını paylaştı.Fransız Büyükselçiliği’nin Bertrand’ın durumu için devreye girdiği belirtiliyor.

Bertrand son olarak, tutuklu yargılanan yazar Aslı Erdoğan’a destek için Twitter’dan bir mesaj paylaşmıştı. Mesajda, “Yazar Aslı Erdoğan gözaltına alınalı 82 gün oldu, temmuzdan bu yana 34 bin kişi hapse atıldı. 34 bin!” yazıyordu.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2016, 16:40

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER