Fehmi Koru: 28 Şubat'ta gizli belgeleri yayınladık şimdi iktidar olanlar da tebrik etti

Koru'dan Can Dündar çıkışı

Fehmi Koru: 28 Şubat'ta gizli belgeleri yayınladık şimdi iktidar olanlar da tebrik etti

Habertürk yazarı Fehmi Koru, 28 Şubat dönemini hatırlattı, andıç gibi gizli belgelerin yayınlanmasını şu andaki iktidarın alkışladığını söyledi. MİT TIR'larıyla ilgili haberin yayınlanmasının vatan hainliği olarak değerlendirilmemesi gerektiğini belirten Koru, iktidarın bu tür haberlerden rahatsızlık duymaması gerektiğini söyledi.

Fehmi Koru, CNN Türk'te katıldığı televizyon programında Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün tutuklanmasına itiraz etti. Devletin sırrını korumanın devletin kendi görevi olduğunu ifade eden Koru, gazetecinin kamu yararı gördüğü her türlü haberi de yazabileceğini söyledi.

İşte Koru'nun o sözleri:
"Devletin sırrını korumak devletin kendi görevidir. Bunu sonuna kadar saklar. Gazeteci onu bulursa ve kamu yararı varsa, halkın bunu öğrenmesinden yarar doğacağına inanıyorsa gazeteci, bu yakınlarda olan ve meslektaşlarımızın cezaevine düşmesine neden olan olay böyle bir olay, bunu yayınlar.

AK PARTİ'YE 28 ŞUBAT HATIRLATMASI

Şundan oluyor benim görebildiğim kadarıyla. Siyasiler, eğer güçlüyseler iktidarlar bunu kendilerine yapılmış bir şey olarak görüyorlar. Yani gazeteci, bizi istemiyor da onun için bunu yapıyorlar diye. Mesela 28 Şubat'ı yaşadık değil mi? O zaman başka bir iktidar vardı. Bizler yine 28 Şubat ile ilgili bulduğumuz her şeyi süreci bir an bitirmek için yayınladık.

"O ZAMAN ALKIŞLAMIŞLARDI"

İşte andıçlar yayınlandı. O da gizli bir belgeydi. Genelkurmay'ın gizli belgesiydi. Neticede ne oldu? Onu yayınlayan gazeteciler, ben o zaman Yeni Şafak'taydım o yayınlamıştı, bundan dolayı, gazetecilik ödülleri alacak gazetecilik başarısı göstermiş oldu. Şimdi iktidar olanlar da tebrik ettiler. ‘Ne güzel bir başarı bak böyle bir şeyi yayınladınız’ diye.

Bugün kendilerine karşı diye gördükleri ve rahatsız oldukları şey yarın iktidar olmazlarsa onların lehine olabilir. Gazetecinin görevi birilerin gönlünü yapmak diğerini rahatsız etmek değildir. Önemli olan halkın aydınlanacağı bilgilerin veya toplumu bilgilendirecek şeylerin yayınlamasıdır."Kaynak: İnternet Haber

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2015, 09:16
YORUM EKLE