Evrensel: Halkın haber alma hakkından taviz vermeyiz

“Evrensel’in halkın haber alma hakkından asla taviz vermeyeceğini bir keza daha belirtiyoruz”

Evrensel: Halkın haber alma hakkından taviz vermeyiz

Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından ilan durdurma cezasına ilişkin açıklamada bulundu.

Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat’ın açıklaması şu şekilde:

HALKIN HABER ALMA HAKKINDAN TAVİZ VERMEYİZ!

Evrensel’e 18 Eylül 2019 günü Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından ilan durdurma cezası verilmişti. Karara 2 Ekim 2019 tarihinde yaptığımız itiraza ise 10 Ekim günü ret yanıtı gelmişti. O tarihten bu yana Evrensel resmi ilan alamıyor. Ancak ilan alamadığı halde, geçtiğimiz yıl farklı haber ve yazılar gerekçe gösterilerek Basın İlan Kurumu tarafından Evrensel’e toplam 65 gün ilan kesme cezası verildi.

ALTUN HABERİ NEDENİYLE İFADE VEREN GAZETECİLERİN HABERİNE DE CEZA GELDİ

Ve son olarak da, gazetemizin medya sayfasında 1 Mayıs 2020 tarihinde ‘Cumhuriyet kaçak villa haberi nedeniyle ifadeye çağrıldı’ başlıklı haber nedeniyle, BİK tarafından Evrensel’e 3 gün ilan kesme cezası daha verildi.

Haberde, Cumhuriyet Yazı İşleri Müdürü İpek Özbey, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Olcay Büyüktaş Akça, muhabir Hazal Ocak ve foto muhabiri Vedat Arık’ın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un, Kuzguncuk’ta kiraladığı araziye yaptırdığı şömine ve çardağın İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yıktırılmasına dair haberleri nedeniyle ifade verdikleri belirtiliyor. Haber bu.

Basın İlan Kurumu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un Avukatı Sezgin Tunç’un şikayeti üzerine bu haberin Basın Ahlak Esasları’na aykırılık teşkil ettiğine karar vermiş.

BİK, daha önce de, gazetemizde “CHP’li Özel’den Altun’a izinsiz inşaat tepkisi” başlığıyla yayımlanan, CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel’in, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un Kuzguncuk’taki ikametinin yanındaki vakıf arazisine işlem yapmasına tepki göstermesinin yer aldığı haber nedeniyle Evrensel’e de 5 günlük ilan kesme cezası vermişti.

Son karar da Basın İlan Kurumu’nun Basın Ahlak Esasları ile gazeteciliğin evrensel ilkeleri arasında açık ara bir fark olduğunu gösteriyor.

Soralım: Gazetecilerin Fahrettin Altun ile ilgili haber nedeniyle ifadeye çağrılmamış mıdır? Çağrılmıştır.

Peki, bu bir haber değil midir? Öyledir.

Ve gazeteciliğin ahlaki gerekleri, basın meslek ilkeleri bu haberin yayımlanmasını gerektirir. Asıl, Fahrettin Altun kızacak ve BİK de size ceza verecek diye haberi halının altına süpürürseniz halkın haber alma hakkına ihanet etmiş olursunuz.

Evrensel bunu yapmaz, yapamaz. Bu, Evrensel’in varlık koşullarına aykırıdır. ‘Yuh artık!’ dedirten bu ceza karşısında gerekli dava süreçlerini işleteceğimizi belirtirken, Evrensel’in halkın haber alma hakkından asla taviz vermeyeceğini bir keza daha belirtiyoruz.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 23:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER