Dünya basınında Antep katliamı: 'Kürt düğünü hedef alındı'

50 kişinin hayatını kaybettiği Antep saldırısı dünya basınında geniş yer buldu

Dünya basınında Antep katliamı: 'Kürt düğünü hedef alındı'

Antep’te 50 kişinin hayatını kaybettiği canlı bomba saldırısı dünya basınında geniş yer buldu.

Basın kuruluşları, saldırının ‘Kürt düğününe’ düzenlendiğine ve failin IŞİD olduğuna işaret eden yetkililerin açıklamalarına yer verdi.

BBC

BBC, “Türk hükümeti olayı ‘terör saldırısı’ olarak nitelendirdi ve intihar bombacısı tarafından gerçekleştirildiğini belirtti” diye yazarken, canlı bombanın “Kürt düğünündeki misafirleri hedef aldığını”belirtti.

Haberde İstanbul muhabiri Mark Lowen’in şu görüşleri yer aldı:

“Cihatçılar Suriye’de, eski kaleleri Menbic dâhil, zemin kaybediyor. Suriyeli muhalif askerler, IŞİD’in elinde bulundurduğu Cerablus’a doğru ilerlemeye hazırlanıyor. Eğer bu bomba IŞİD’in işiyse, bunun savunmaya geçen grup tarafından bir güç gösteri niyetiyle yapılmış intikam saldırısı olduğu yönünde spekülasyonlar çıkacaktır.”

BBC’nin haberinde Türkiye’deki benzer saldırılar da kronolojik olarak aktarıldı.

CNN

Amerikan yayın kuruluşu CNN de, haberi internet sitesinden kapsamlı olarak işledi.

CNN, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıklamasındaki “Türkiye’ye güçleri yetmeyenlerin, etnik ve mezhep temelli hassasiyetler üzerinden vatandaşlarımızı birbirlerine karşı kışkırtma senaryoları tutmayacaktır” ifadelerine yer verdi.

CNN, Türkiye’nin son aylarda 15 Temmuz darbe girişimi ve bir dizi ölümcül saldırıyla sarsıldığını hatırlattı.

AL JAZEERA

Katar merkezli Al Jazeera yayın kuruluşu ise Antep saldırısını “Patlama, düğünü cenaze merasimine döndürdü” başlığını attı.

RUSSİA TODAY VE SPUTNİK

Rus Russia Today (RT) yayın kuruluşu haberi “Barbarca saldırı” başlığıyla okurlarına duyurdu.

Erdoğan’ın “muhtemel fail IŞİD” açıklamasını ‘son dakika’ gelişmesi olarak geçen RT, saldırıya ilişkin yayın yasağına da haberinde yer verdi.
Rus haber ajansı Sputnik, “Türkiye’de terör: İntihar bombası düğünü vurdu – 30 ölü, 94 yaralı” başlığıyla verdiği haberinde, Antep Valisi Ali Yerlikaya’nın açıklamalarını kullandı.

LE MONDE

Fransız Le Monde gazetesinin internet sitesi ise, AFP, Reuters ve AP gibi uluslararası ajansların geçtiği bilgilerden derlediği haberinde, “muhtemel fail IŞİD” açıklamasının yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “FETÖ, PKK ve IŞİD arasında fark görmediği” vurgusuna dikkat çekildi.

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2016, 16:57
YORUM EKLE