Diyarbakır Barosu'ndan Demirtaş açıklaması

Diyarbakır Barosu, Yeni Şafak'ta yer alan ve Demirtaş'ın Baro seçimlerine müdahale ettiğine yönelik haberi yalanladı

Diyarbakır Barosu'ndan Demirtaş açıklaması

Diyarbakır Barosu Başkan vekili Ahmet Özmen adına yapılan yazılı açıklamada, bugün Yeni Şafak gazetesinde çıkan ve baro seçimlerine Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın müdahale ettiğine yönelik haberin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Açıklamada, haberin yayınlandığı medya organına noter aracılığı ile ihtarname gönderildiği belirtilerek, şöyle denildi:

'DOĞRUDAN VEYA DOLAYLI BİR GÖRÜŞMEM OLMAMIŞTIR'

"HDP Eş Genel Başkanı Sayın Selahattin Demirtaş baromuzun mensubu bir meslektaşımız ve demokrat kişiliği ile bilinen önemli bir siyasetçidir. Diyarbakır Barosu Başkanlığına adaylığımı açıkladığım günden bu güne kadar kendisiyle, yakın çevresiyle veya başkanı olduğu partisiyle doğrudan veya dolaylı bir görüşmem olmamıştır.

“Kendisinin, yakın çevresinin veya partisinin, adaylığım konusunda şahsıma ve birlikte yola çıktığım arkadaşlarıma yönelik yine doğrudan veya dolaylı bir beyanı, telkini, baskısı ve hatta önerisi olmamıştır.

'HABER GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR'

“Diyarbakır Barosu seçimlerini siyasal zemine çekmeye ve bunun üzerinden meşru olmayan amaçlar elde etmeye çalışan bir anlayışla kaleme alınan haber gerçeği yansıtmamaktadır.

“Diyarbakır Barosu, hak ve hukuk temelli mücadelesini, 8-9 Ekim 2016 tarihinde yapılacak Genel Kurul sonrasında seçilecek Başkan, yönetici ve üyeleri ile devam edecektir."

NE OLMUŞTU?

Yeni Şafak’ta yayınlanan “Baro’da HDP baskısı” başlıklı haberde Tahir Elçi’nin öldürülmesinin ardından boş kalan Diyarbakır Barosu başkanlığı için yapılacak seçimde aday olan Mesut Beştaş için Selahattin Demirtaş’ın devreye girdiği, aynı zamanda HDP’li vekil Meral Danış Beştaş’ın eşi olan Mesut Beştaş’ın baro başkanlığına seçilmesi için kulise başladığı iddia edilmişti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) de bugün yaptığı yazılı açıklama ile Yeni Şafak’ın Demirtaş haberini yalanlamıştı.
 

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2016, 21:47

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER