Der Spiegel 'PKK'liler için ödül verildi mi? diye sordu

Dergi, yayımladığı yazıda Güney'in milliyetçiliğine dikkati çekti...

Der Spiegel 'PKK'liler için ödül verildi mi? diye sordu

Almanya'nın önde gelen haftalık haber dergilerinden Der Spiegel, Paris'te 9 Ocak günü Kürt kadın siyasetçiler Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez'in öldürülmesinden sonra gündeme gelen 'Türk hükümetinin PKK'liler için verdiği iddia edilen ödülü' sayfalarına taşıdı.

FERDA ÇETİN'İN YAZISINA ATIFTA BULUNULDU

Gazeteci Ferda Çetin'in 28 Ocak tarihli Özgür Politika gazetesinde çıkan "Türk hükümeti Ömer Güney’e 4 milyon ödeme yaptı mı?" başlıklı yazıya atıfta bulunan Der Spiegel, bu haftaki sayısında "Paris'te üç PKK'li aktivistin öldürülmesinin arkasında ödül mü var?" sorusunu yöneltti.

"Türkiye İçişleri Bakanlığı'nın 2012 yılında resmi olmayan bir belgeyle PKK'liler için 1,7 Milyon Dolar'ın verilmesine karar verdiğini" yazan dergi, suikastın bir numaralı zanlısı Ömer Güney'in Türk milliyetçisi olduğuna dikkat çekti.

'İÇERDEKİ DÜŞMAN' BAŞLIĞIYLA DA VERMİŞLERDİ

Almanya'nın yüksek tirajlı dergilerinden Der Spiegel, Paris'teki suikastı gündemine alan Avrupalı basın organlarının başında geliyor. Dergi, geçtiğimiz haftaki sayısında ise "İçerdeki düşman" başlığıyla ayrıntılı bir şekilde Paris'teki suikastı ve Ömer Güney'in milliyetçi geçmişine yer vermişti.

GÜNEY, OGÜN SAMAST'A BENZETİLMİŞTİ

Aynı şekilde Almanya'nın günlük gazetelerinden Frankfurter Rundschau ise 1 Şubat tarihli sayısında "Ömer Güney kim?" başlıklı yazısında Paris'teki suikastı ele almış, cinayetin bir numaralı zanlısı Güney'i Hrant Dink'in katili Ogun Samast'a benzetmeşti.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2013, 14:43
YORUM EKLE