Basın Konseyi: TRT Genel Müdürü istifa etmeli

İbrahim Şahin'in Demirtaş'ın tepkisini eleştirmesiyle tarafsızlığını yitirdiği belirtildi...

Basın Konseyi: TRT Genel Müdürü istifa etmeli

Basın Konseyi, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’in Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş’ın TRT’nin taraflılığına dair eleştirileri üzerine yaptığı açıklamayı eleştirerek tarafsızlığını yitirdiğini ve istifa etmesi gerektiğini belirtti.

Açıklamada şöyle denildi;

“Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’i “Yayınlarda adaylar arasında eşit davranmamakla” eleştirmesi üzerine genel müdürün yaptığı “Kendilerini yarışta daha şimdiden mağlup görenlerin bizim üzerimizden mazeret üretme kurnazlığına başvurması milletçe izleniyor” açıklaması yakışıksız olmanın ötesinde demokrasiye, yayıncılık ilkelerine aykırıdır ve seçmen iradesine saygısızlıktır.

“Halkın ödediği vergilerle yaşamını sürdüren TRT’nin Genel Müdürü’nün bu tarz açıklama yapma hakkı yoktur.

“Ayrıca adayların haklı eleştirilerini yayını keserek engellemek tehdidinde bulunması ise asla kabul edilemez ve bu davranış yasalara da aykırıdır.

“Bu durumda genel müdürün işgal ettiği makamla ilgili meşruiyet sorunu ortaya çıkmıştır. Kendisinin görevde kalması yasal yönden sakıncalı hale gelmiştir. Bu nedenle genel müdürü istifaya çağırıyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2014, 12:29
YORUM EKLE