Barzani: PKK'yi Kandil'den çıkaramayız

Mesut Barzani görüşmelerde ne konuşulduğunu Mehmet Ali Birand'a anlattı…

Barzani: PKK'yi Kandil'den çıkaramayız

Barzani: Ne Türkiye ne de PKK silahla bir yere varamaz. Ben de buraya askeri operasyonların bırakılmasını istemeye geldim.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve BDP'lilerle yaptığı görüşmelerden sonra resmi bir açıklama yapılmadığı için görüşmelerinin içeriği ortaya çıkmamıştı. Ancak Federe Kürdistan'ın lideri Mesut Barzani bu görüşmelerde ne konuşulduğunu Mehmet Ali Birand'a anlattı. Meğer Mesut Barzani Türkiye'ye Başbakan Erdoğan'ın çağrısı ile yapılacak sınırötesi operasyonda yardımcı olmak için gelmemiş. Türkiye'ye askeri operasyonların bırakılmasını istemeye gelmiş. 

Bu görüşmeyi köşesinde taşıyan Mehmet Ali Birand Mesut Barzani'nin Türk yetkililere verdiği yanıtlar ve PKK ile ilgili görüşlerini de ortaya koydu. Mehmet Ali Birand'ın köşesinde yer alan Barzani ile ilgili bölüm;


Irak Kürdistan’ı lideri Mesud Barzani ile dün sabah uzun bir konuşma yaptık. Her zaman olduğu gibi, direkt konuştu. Bundan yıllar önce ne diyorsa, aynı tutumunu sürdürdü. Neleri yapabileceğini ve neleri yapamayacağını çok açık şekilde anlattı. Türkiye'de bazı çevreler,  Barzani'ye güvenilemeyeceğini söyler. Oysa Kürt Lider şimdiye kadar ne demişse, arkasında durmuştur.
Barzani'nin son derece önemli mesajları vardı :

 1) Benim için en önemli unsur, Kürt-Türk dostluğunun zedelenmemesidir. Artık yeni bir dönem başlamıştır ve bu dostluk bozulmamalıdır. Oysa PKK, asker ve polis öldürerek bu dostluğu zedeliyor.

 2) Bu sorun silahla çözülemez. Ne Türkiye ne de PKK silahla bir yere varamaz. Ben de buraya askeri operasyonların bırakılmasını istemeye geldim.

3) Biz herhangi bir askeri operasyona katılamayız.

Barzani, konuşması sırasında kendilerinin PKK'ya karşı savaşa katılmalarının imkansızlığının da altını dikkatlice çizdiği gibi, PKK'yı Kandil’den söküp çıkarmanın güçlüğünü de deneyimlerine dayanarak anlattı.

Barzani'ye göre, tek çıkış yolu diyalogdur.

Anayasa çalışmaları bunun için önemli bir zemin oluşturacağı gibi, BDP'nin Meclis’ten ayrılmamasının da gerektiğine dikkat çekti.

"Aynı yerlerde ben de savaştım. PKK Kandil'den sökülüp çıkarılamaz..."

Son günlerde TSK'nın artık değiştiği, daha iyi bir yönetime kavuştuğu, hele ABD'den alınacak yeni teknolojiyle Kandil'in yok edilebileceği ileri sürülüyor.

Barzani ile konuşmamızda bunu da sorduk.

Unutmayalım ki, Barzani yıllarını Hakurk-Kandil dağlarında geçirmiş olan bir peşmerge. Oraları çok iyi biliyor. Deneyimlerini anlattı:

"...Türk Ordusu’nun gücü ortada, ancak ne kadar güçlü, ne kadar teknoloji ile donanımlı olursanız olun bu yine de imkansız denecek kadar güçtür. Karşınızda düzenli bir ordu yok. Hele o dağlardan gerillayı çekip çıkartamazsınız... Ben de oralarda çarpıştım. O dönemde Irak yönetimi bize gaz bombası attı, tam 5 bölük asker yığdı, uçaklarla bombardıman yaptı, yine de bizi yok edemedi. Dünyanın en zor bölgesidir..."

Hatırlarsanız, emekli Genelkurmay Başkanı  Büyükanıt da 32.Gün’de, TSK'nın Kandil'i istilasının imkansızlığından söz etmişti. Barzani, böylesine büyük askeri harekatların şimdiye kadar sonuç vermediği gibi, bundan sonra da sonuç vermeyeceğine inanıyor.

YORUM EKLE