Azadiya Welat'ın 2 çalışanı tutuklandı

Azadiya Welat merkez bürosuna yapılan baskında gözaltına alınan 11 gazete çalışanından 2'si tutuklandı

Azadiya Welat'ın 2 çalışanı tutuklandı

Azadiya Welat merkez bürosuna yapılan baskında gözaltına alınan 11 gazete çalışanından 9'u serbest bırakılırken, Arap Turan ve Ferit Toprak ise tutuklandı.

Türkiye'de tek günlük Kürtçe yayın yapan Azadiya Welat'ın Diyarbakır merkez bürosuna 28 Ağustos'ta yapılan baskında gözaltına alınan 11 gazete çalışanı, emniyetteki işlemlerin ardından Diyarbakır Adliyesi'ne getirildi.

Savcılıktaki işlemlerin ardından gazetenin 11 dağıtımcısı "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi.

Gece geç saatlere kadar süren hakimlik sorgusunun ardından Pusat Bulut, Yasemin Sayın, Serdal Polat, Zeynep İzgi, Hayat Yılmaz, Mehmet Emin Kaya, Mecrum Tekol, İbrahim Bayram ve Engin Özelçi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Gazete çalışanı Arap Turan ve Ferit Toprak ise "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklandı.

TEKRARDAN GÖZALTI

Adli kontrol tedbiriyle serbest bırakılan Mecrum Tekol ise, Siirt'te yürütülen soruşturma gerekçe gösterilerek tekrar gözaltına alındı.

Tekol, soruşturma dosyası kapsamında Siirt'e götürülecek.

ASKIYA ALINAN AİHS TUTUKLAMA GEREKÇESİ YAPILDI

Mahkeme, tutuklama kararında, "Şüpheli Arap Turan ve Ferit Toprak'ın PKK/KCK terör örgütü doğrultusunda yayın yapan Özgür Gündem Gazetesi hakkında verilen geçici kapatma kararına karşı ısrarlı şekilde karşı çıkmaları ve her türlü şartlarda dağıtmaya devam edecekleri konusunda sözleri ve eylemleri dikkate alındığında terör örgütü üyesi olduklarına dair Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 5. Maddesinde öngörülen geçerli şüphe sebeplerinin, 1982 Anayasa'nın 19. Maddesinde belirtilen kuvvetli belirtinin ve CMK'nin 100/1 maddesinde öngörülen kuvvetli suç şüphesini gösterir somut delillerim mevcut olduğu..." iddiasında bulundu.

'GAZETEYİ HALKA ULAŞTIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

9 gün boyunca gözaltında kaldıktan sonra serbest bırakılan gazete çalışanı Serdar Polat, "Mücadelemiz sonuna kadar sürecek. Gözaltılarla bizi yıldırmaya ve bize gözdağı vermek istiyorlar. Yılmadan gazeteyi halka ulaştırmaya devam edeceğiz" dedi.

Ayrıca aynı baskında gözaltına alınan 13 gazete çalışanı, dört gün sonra emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakılmıştı.

Kaynak: DİHA

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2016, 19:12

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER