Azadiya Welat'ın 2 çalışanı daha tutuklandı

Mersin'de gözaltına alınan Azadiya Welat Gazetesi çalışanı Şirin Çoban ve İlker İlkan, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı

Azadiya Welat'ın 2 çalışanı daha tutuklandı

Mersin'de 7 Eylül akşamı evlerine giderken gözaltına alınan Azadiya Welat Gazetesi çalışanı Şirin Çoban ile İlker İlkan emniyetteki ifade işlemlerinin tamamlanması sonrası bugün adliyeye çıkarıldı.

Savcılık sorguları yapılan Çoban ve İlkan, "örgüt üyesi olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" iddialarıyla tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. 

Mahkemede savunmaları alınan Çoban ve İlkan, "örgüt propagandası yapmak" gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine gönderildi. 

Türkiye'de tek günlük Kürtçe yayın yapan Azadiya Welat'ın Diyarbakır merkez bürosuna 28 Ağustos'ta yapılan baskında gözaltına alınan 24 çalışanından 22'si serbest bırakılırken Arap Turan ve Ferit Toprak ise tutuklanmıştı.

DİHA MUHABİRİ SAVCILIĞA SEVK EDİLECEK

Öte yandan, Diyarbakır'daki açlık grevine destek için 5 Eylül'de HDP Ankara İl Örgütü tarafından düzenlenen destek yürüyüşüne polis müdahalesi sonucu gözaltına alınan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Mehmet Kurnaz'ın da olduğu 6 kişinin bugün savcılığa çıkartılması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2016, 13:07
YORUM EKLE