"Artık kimsenin gazetecilikten tutuklanmayacağını umut etmiştim"

Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanmasını değerlendiren Nedim Şener, yazdığı bir kitap yüzünden bir yıldan uzun süre Silivri cezaevinde tutuklu kalmıştı

"Artık kimsenin gazetecilikten tutuklanmayacağını umut etmiştim"

 Can Dündar ve Erdem Gül'ün bir haber gerekçe gösterilerek tutuklanmasını hurriyet.com.tr'ye değerlendiren Nedim Şener, şöyle konuştu:


"Dün Cumhuriyet gazetesinden Can Dündar ve Erdem Gül tutuklanınca 4 yıl 8 ay geriye gittim. Sanki aradan geçen zamanı hiç yaşamadım.

6 Mart 2011 günü tutuklama kararının ardından önce Metris sonra Silivri yüksek güvenlikli cezaevine gönderilmiştik. 13 ayımızı orada geçirip 2012 yılında serbest kaldıktan sonra bir daha böyle bir dönemin yaşanmayacağını, bundan sonra “kimsenin gazetecilikten tutuklanmayacağını” umut etmiştim. Boşunaymış. Dün, yani 26 Kasım 2015 günü Can Dündar ve Erdem Gül tutuklandı. Bize “terörist”, kitap için de “örgütsel döküman” ve “bomba” demişlerdi. 

Aradan neredeyse beş yıl geçti ama hiç bir şey değişmedi. Can ve Erdem için “casus”, yazdıkları haber için de “gizli belge, suç” diyorlar.

Hiç bir şey değişmedi: Ne gazeteciye bakış, ne hukukun işleyişi ne iktidar. 

Seni tutuklayarak gerçekleri hapsedeceklerini zannedenler fena halde yanılmışlardır. Çünkü gazetecilik “casusluk”, kitap ya da haber “suç” değildir.

Selam olsun Can Dündar'a, selam olsun Erdem Gül'e ve özgür gazeteciliğe..."
Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2015, 09:55
YORUM EKLE