Akşam'daki ayrılıklara Mehveş Evin'den eleştiri

Evin, 'Lacivert ceketli-tek sesli erkek korosu'nu yazdı...

Akşam'daki ayrılıklara Mehveş Evin'den eleştiri

Milliyet Gazetesi yazarı Mehveş Evin bugün yayınlanan yazısında Akşam Gazetesi'nde yaşanan işten çıkarılmalar üzerine sert eleştirilerde bulundu.

İşte Evin'in 'Ne kadar 'erkek'siniz!' başlıklı yazısı:

TMSF’nin el koyduğu son gazete medya grubu Akşam’da, ağırlıklı olarak kadın yazar ve yöneticiler, kapının önüne birer birer konuldu. Son örneği, Ankara temsilcisi Çiğdem Toker.

Meslektaşım ve eski mesai arkadaşım Nurcan Akad, Sabah’tan NTV’ye, Akşam’dan Habertürk’e, son üç-dört yılda işinden olan başarılı kadın gazetecileri sayarken şöyle diyor:

“Kadınlar tam da kendilerini esaslı biçimde gösterdikleri dönemde tasfiye ediliyor. Hep kadınların doğranması  tesadüf olmasa gerek!”

Tesadüf olmadığı, iki haftada dokuz kadın gazetecinin işinden olmasından belli.

Kadınların genel olarak ve hangi tarafta durursa dursun, inandıklarından daha zor taviz verdiğini, bu yüzden daha kolay gözden çıkartıldıklarını düşünüyorum...

Ancak sorun, medyada hep var olan erkek egemen yapılanmadan ibaret değil.

Akşam grubunda yıllar evvel çalıştığımdan rahatlıkla şunu söyleyebilirim: Kurumda pek çok sorun vardı ama kadınların yükselebildiği, eşitliğin diğer medya kurumlarına göre daha içselleştirildiği bir yerdi. Merkez medyada ilk kez başörtülü bir kadın yazar, Akşam’da yazdı.

Devletin gazeteye el koymasıyla “lacivert ceketli-tek sesli erkekler korosu”nun hakimiyeti daha da belirginleşti.

Yazının tamamını okumak için tıklayınız.

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2013, 09:54
YORUM EKLE