Akşam gazetesi de muhteşem üçlünün oldu

Akşam Gazetesi ve SKY 360 satıldı…

Akşam gazetesi de muhteşem üçlünün oldu

Akşam Gazetesi ve SKY 360 televizyonunu son yılların muhteşem üçlüKolin-Limak-Cengiz ortaklığı satın aldı.

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, hürriyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada, Limak olarak zaten uzun süredir medyaya girmek istediklerini, Mehmet Cengiz'den kendilerine böyle bir teklif gelince olumlu yaklaştıklarını anlattı. Özdemir, tek başına gazetenin ya da bir haber kanalının çok bir şey ifade etmediğini ancak bir gazete bir haber kanalı olunca daha anlamlı olacağını düşünerek, Akşam, Sky ve yine Türkiye'nin en değerli radyolarından olan Alem FM ile Alem Dergisi'ni almakta tereddüt etmediklerini söyledi.

"60 MİLYON DOLAR BANA PAHALI GELİYOR"

Türkiye'nin en değerli gazete markalarından sayılan Akşam, Alem FM ve SKY için biçilen 60 milyon doların, çok düşük bir rakam olduğu iddialarına ise Nihat Özdemir, "Valla bana çok pahalı geliyor" karşılığını verdi.

Girdikleri her sektörde iyi bir yere gelme hedefiyle hareket ettiklerini belirten Özdemir, medya sektöründe de bu yayınları en iyi yere getirmeye çalışacaklarını ifade etti. "Medyada dostlarımız, arkadaşlarımız var. Görsel ve işitsel olarak medyaya yakınız. Şimdi daha da yakınlaştık. İnşallah başarılı oluruz" dedi.

Öte yandan hurriyet.com.tr'ye ilk açıklamayı yapan Cengiz İnşaat'ın sahibi Mehmet Cengiz de söz konusu kurumları 60 milyon dolara üç eşit ortak olarak satın aldıklarını söylemişti.

HAVALİMANI İHALESİNİ DE ALMIŞLARDI

İlk önce inşaat sonra enerjide devleştiler

Akşam Gazetesi ve SKY360 TV'yi alarak medya sektörüne giren Kolin-Limak-Cengiz ortaklığı, inşaat sektörüyle başladıkları yollarına enerji alanında aldıkları dört dağıtım şirketiyle büyüyerek devam ettiler. Son yıllarda yapılan tüm büyük özelleştirme ve ihalelerde iddialı olan “muhteşem üçlü” en son 3. havalimanı ihalesini kazandı.

22 milyar Euroluk teklifle tüm dikkatlerin çevrildiği ortaklığın, bugün üstlendikleri tüm işlerin değeri yaklaşık 47 milyar dolar.

3. HAVALİMANI REKORU

* Üç iş ortağının kazandıkları en büyük ihale 3. havaalanı ihalesiydi. Cumhuriyet tarihinin en yüksek tutarlı ihalesinde üçlü girişim, yanlarına Kalyon ve Ma – Pa’yı da almıştı. İhaleyi 22 milyar 152 milyon euro teklifle kazandılar.

* Yine Türkiye’nin önemli projelerinden Ankara - Sivas Yüksek Hızlı Tren projesinin 3 bölümünden ikisini birlikte aldılar. Bu projenin 4 yüksek viyadük de dahil Ankara - Kayaş arasındaki toplam 50 viyadüğün ihalesine de 284 milyon lira teklifle birlikte katıldılar. Projenin Kırıkkale-Yerköy Arası (Kesim II) kısmını Mapa’nın da katılımıyla 56 milyon dolar bedelle, Yerköy-Yozgat-Sivas III Kesim’ini de Çinli China Major Road Bridge ve yine Mapa’nın katıldığı ortak girişimle 130 milyon dolara aldılar.

* Üç ortak enerji sektöründe dört dağıtım bölgesini birlikte alırken Yusufeli Barajı işine de birlikte girdiler. Pazarlama ve dağıtım şirketleri kurdular.

* Elektrik dağıtım özelleştirmelerinin ilk ihalelerinde Uludağ Elektrik Dağıtım’ı yüzde 33’er payla bölüşerek, 940 milyon dolara aldılar.

* Arkasından Çamlıbel Elektrik Dağıtım’ı da aynı şekilde yüzde 33’er payla 258.5 milyon dolara aldılar. Bu şirketler şu anda ortaklar tarafından işletiliyor.

* Önceki ihale sürecinde alıcılar bedelini yatırmadıkları için tekrar ihaleye çıkarılan İstanbul Boğaziçi Elektrik Dağıtım’a (BEDAŞ) ve Akdeniz Elektrik Dağıtım’a (Akdeniz EDAŞ) da birlikte teklif vererek kazandılar.

* BEDAŞ’ı 1 milyar 960 milyon dolar, EDAŞ’ı 546 milyon dolar teklifle aldılar. Bu şirketlerin devir onay süreçleri devam ediyor.

* Her üç şirketin enerjide çok sayıda yatırımı var. Yalnız veya başka ortaklarla aldıkları işler de var ancak baraj ve HES projesi olarak en önemli işleri olan Yusufeli Barajı ihalesinde de birlikte hareket ettiler. Devlet Su İşleri’nin (DSİ) projesi olan Yusufeli Barajı’nı 256.3 milyon dolara aldılar. 

TMSF EL KOYMUŞTU

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Çukurova Grubu'nun kamuya olan borçlarından dolayı grubun medya şirketlerine Mayıs ayında el koymuştu. Bu kapsamda Akşam Gazetesi ve Sky360 televizyonu da 24 Mayıs'ta TMSF yönetimine geçmişti.

TMSF yönetimine geçtikten sonra Akşam'ın Genel Yayın Yönetmenliği'ne İsmail Küçükkaya'nın yerine 22 Temmuz 2007 seçimlerinde Ak Parti’den Bursa milletvekili seçilen Mehmet Ocaktan getirilmişti. Ocaktan gelir gelmez hükümet karşıtı bazı yazarların işine son vermek ve hükümet yandaşı yazarları almakla eleştirilmişti. (Hürriyet)

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2013, 20:37
YORUM EKLE