AİHM, Türkiye'yi Azadiya Welat'tan mahkum etti

AİHM, gazetenin Tekirdağ F Tipi Cezaevi'nde yasaklanmasını ifade özgürlüğünün ihlali olarak gördü, Türkiye'ye 10 bin 400 Euro ceza verdi

AİHM, Türkiye'yi Azadiya Welat'tan mahkum etti

Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde kalan 13 tutuklunun, Kürtçe çıkan Azadiya Welat gazetesinin kendilerine verilmemesi nedeniyle yaptığı şikayetleri inceleyen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye’yi mahkum etti.

'TERCÜMAN YOK' GEREKÇESİYLE GAZETEYİ VERMEME KARARI

İMC TV'nin haberine göre, 2007 yılında Cezaevi Eğitim Komisyonu gazeteyi inceleyecek personellerinin bulunmaması ve her bir gazete sayısını da tercümana tercüme ettiremeyecek olmalarını gerekçe gösterip, Ceza İnfaz Kanunu’na dayanarak tutuklulara gazete vermeme kararı almıştı.

TÜRKİYE'Yİ MAHKUM ETTİ

Bunun üzerine 13 tutuklu, AİHM’e başvuruda bulunarak Türkiye’yi şikayet etti. 13 tutuklunun şikayetlerini “Mesut Yurtsever ve diğerleri” olarak birleştirerek değerlendiren AİHM, dün verdiği kararla Avrupa İnsan hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) ifade özgürlüğünü güvence altına alan 10. maddesinin ihlal edildiği kanaatine vararak Türkiye’yi yasak kararı dolayısıyla mahkum etti.

Kararla Türkiye’nin, her bir tutukluya 300 avro (yaklaşık 840 TL) manevi, 500 avro (1.400 TL) da mahkeme gideri karşılığında ödeme yapmasına karar verdi. Türkiye, bu durumda 13 tutukluya toplam 10 bin 400 avro (yaklaşık 29 bin 120 TL) tazminat ödeyecek.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2015, 17:08

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER