Ahmet Tulgar' a 'Kürtçe' şoku

Gazeteci Ahmet Tulgar'ın Cem Tv'deki programına 'kürtçe' yüzünden son verildi.

Ahmet Tulgar' a 'Kürtçe' şoku

Ahmet Tulgar, Kürt sorunuyla ilgili konuları ele aldığı için programın sonlandırıldığını ileri sürdü ancak kanalın kurucusu İzzettin Doğan bunun doğru olmadığını açıkladı.

Ahmet Tulgar yaptığı açıklamada programa başlarken kendisine "istediği konukla istediği konuyu konuşabileceğinin" söylendiğini belirterek, "Bana bu söylenirken arada da 'KCK davasından, Anadil sorunundan, Kürtçeden söz etme' gibi uyarılar da yapılıyordu" dedi.

Programın yapımcısı Mehmet Ali Esirgenç'in kendisine "İzzettin Doğan ve izleyenler Kürtçe kelimesini duymak istemiyorlar" dediğini de aktardı.

İzzettin Doğan ise "Benim tek talebim programa çıkacak isimlerin önceden belirlenmesiydi" dedi."Cem TV'nin belli bir yayın çizgisi var. Her insanın programlara konuk olarak katılması mümkün değil. Yoksa mevzu Ahmet Tulgar'ın düşündüğü gibi benim Kürt kelimesine alerjimin olması gibi bir şey saçmalık."

BDP PROPAGANDASI YAPTIĞIM SÖYLENDİ

Tulgar, Cem TV'nin Alevileri manipüle etmeye yönelik, Alevileri içeriden kuşatan bir yayın çizgisi izlediğini savundu.

"Cem TV yönetimi, izleyicilerle programımız arasındaki iletişimden rahatsız oldu. Yaptığımız program üzerinden Alevileri Kürt propagandası yaparak asimile edeceğimizi sandılar ve Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) propagandası yaptığım söylendi. Ama anlamadığım nokta şu; benim kimliğim zaten ortada. Benimle neden program yapmak istediler, ne bekliyorlardı? Ajda Pekkan'ı da çağırsam yine gündem Kürt meselesi ise bu mesele üzerine konuşacaktım."1 Kasım'dan bu yana 19 program yaptıklarını buna karşın kendisine yalnızca iki program karşılığına denk gelen toplam 2 bin 250 TL ödeme yapıldığını söyleyen Tulgar, "Bütün bunlara rağmen hiçbir sorun çıkarmadan program yapmaya devam ettik. Kontrat yapılmasını talep ettim. Bunu da yapmadılar. Maddi ve manevi tazminat davası açacağız" dedi.

BİANET


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER