Agos’tan Ufuk Uras mesajı

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Rober Koptaş gazetenin son sayısındaki köşesini Ufuk Uras’a ayırdı…

Agos’tan Ufuk Uras mesajı

Rober Koptaş'ın yazısı:
Agos 3 Haziran 2011

Ufuk Uras’a teşekkür

Bu köşede herhangi bir siyasetçi hakkında övgü yazısı yazılmadı bugüne dek. Ama seçimin ve sonrasının karmaşası, Ermenicesiyle söylersek ‘taşkala’sı içinde unutulursa, İstanbul milletvekili Ufuk Uras’a koca bir teşekkür borçlu olacağız demektir. Borçlu kalmamak için, bazı şeyleri zamanında söylemek gerekir.

Siyaset sahnesinde, vefa denen mevhumun bir kıymetinin olmadığını biliriz. Hayat deneyimimiz bize öyle öğretmiştir. Ufuk Uras’a gösterilen vefasızlığı da vaka-yi adiyeden saymak gerekir. DTP’nin ve BDP’nin en zor günlerinde onlarla saf tutan, partinin Meclis’te grup oluşturmak için yeterli sayıya sahip olması için onlarla daima dayanışma içinde olan Ufuk Uras’a 12 Haziran öncesinde bağımsız adaylar arasında yer verilmemesi, bugüne dek gördüklerimiz içinde en çok can yakan vefasızlık örneklerinden biridir.

Ne yapştı Ufuk Uras? İstanbul Birinci Bölge’de Kürtlerin ve özgürlükçü solcuların ortak çalışması sayesinde bağımsız milletvekili seçilmiş, ondan sonra da bütün mesaisini, demokrat bir sosyalist olarak, Türkiye’nin ezilen, sesleri bastırılan toplumsal gruplarının Meclis’teki sesi olmak için harcamıştı. Meclis’te, seçilmesinde önemli rolü olan Kürtlerin siyasi haklarını savundu, gayrimüslimlerin ezilmesine karşı çıktı, işçilerin, göçmenlerin, eşcinsellerin dertlerinin takipçisi oldu, Hrant Dink cinayeti davasını sadece seçim zamanında değil, daima yakından izledi. Yani dürüst, tutarlı bir siyasi hat çizmeye çalıştı, bunu yaparken de asla, esnemez, pazarlıksız, astığım astık kestiğim kestik bir tavra meyletmedi; her zamanki zarif, güleryüzlü duruşunu korudu.

Uras, BDP’yle dayanışmasını sürdürürken, doğru bildiği yoldan şaşmamak için, gerekirse partinin çizgisinin dışına da çıktı. Anayasa oylamalarında, referandum sürecinde kendi düşüncesini siyasi tavrına yansıttı, belki böylece Kürt siyasetine de içerden bir eleştiri yöneltti. Ancak muhtemelen bu eleştirel tutum, onun 2011 seçimlerinde yeniden milletvekili adayı gösterilmesini engelledi.    

BDP aday listeleri ondan daha sadık olması beklenen isimlerden oluşturulunca Ufuk Uras’a listede yer kalmadı. Tıpkı, adaylık için uygun Ermeni aday bulunamamasında olduğu gibi... O ise, bu durumu da bir sitem veya siyasi gösteriş malzemesi yapmadan, yine bağımsız adaylara destek olmak için uğraşarak geçiriyor günlerini.

Ufuk Uras, kuruluşunda etkin olduğu, ancak BDP’nin kendisine ihtiyaç duyması nedeniyle daha önce katılamadığı Eşitlik ve Demokrasi Partisi’ne katıldı. Onun ve EDP’nin işi kolay değil. Görülmeyen, duyulmayan bir parti olarak yola devam etmek zorundalar. Çalkantılı, değerlerin birbirine girdiği, anlamını yitirdiği sol siyaset ortamında özgürlükçü ve demokrat bir çizgi tutturmak gibi zor bir görev onları bekliyor. Belki hiçbir zaman kitlesel bir parti olamayacaklar, ama onurlu mücadelelerini sürdürerek barış içinde bir Türkiye mücadelesine kendi güçleri ölçüsünde katkı sağlayacaklar. Yolları açık olsun.

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
YORUMLAR
yalçın soysevinç
yalçın soysevinç - 9 yıl Önce

aynen katılıyorum...duygularıma tercuman olmuşsunuz...keşke referandum oylamalarında 23 madde için herkes evet deseydi diğer üç maddeye hayır deseydi ve cumhurbaşkanı onları ayırmak zorunda kalsaydı...
işte o zaman bakın bakalım referandum da yüzde 58 çıkıyormuydu ?
ufuk uras orada doğrusunu yaptı ...
aday göstermediler olsun önemli değil ama en azından grup kurdurtan ufuk a bir teşekkür yada özgürlükçü solladan bir isim de eklenebirdi adayların içine...

yapmadılar bakalım 1.bölge de kaç oy alacaklar merakla bekliyorum 12 haziran ı

sakine
sakine - 9 yıl Önce

Merhabalar, yazınızı haksız ve biraz sert buldum.Bu bir nöbet işi.Hep aynı insanlar aday olursa diğerler insanlara sıra gelirmi.Ufuk Urası bizde sevdik destekledik.Başarılıydı ama başkasıda bayrağı devralsın .Bloğun adaylarını isabetli buluyorum keşke Rakel Dink te adaylar arasında olsaydı.Blogu destekleyip aktif çalışıp adaylığı söz konusu olmayan insanlar var bunların hakkımı yeniyor.Demokrasi mücadelesi her yerde verilir illede meclismi,lütfen kardeşlik ve birliğimizi bozmayalım eleştiride de biraz yumuşak olursak daha iyi olur.Çalışmalarınızda başarılar iyi günler

murad mıhçı
murad mıhçı - 9 yıl Önce

Ufuk hoca'ya en anlamlı köşeden gelen bu teşekkür yazısı için çok mutlu oldum. Bu yazıda dugularımın tamamına yakın bölümünü kaleme alınmış. Ufuk hocam meclise ve Demokratik bloga Ufuk getirerek bu seçimde sol adayların artmasına bir kapı oldu. Bunu yaparken kendini bir yere yarandırma çabası olmadan yaptı. Tarih yazdın Ufuk Hocam seninle yanyana olmak kendi adıma büyük onur...

fatma irier
fatma irier - 9 yıl Önce

UFUK URAS'LA ilgili bir vefasızlık yaşandığı duygumu nedense ben de bir türlü atamıyorum. Hani, önceki bin umut adaylarının da çoğunu değiştirmiş olsalardı biraz daha anlaşılabilirdi ama, onlar tam kadro devam ederken sadece U.Uras'ı ayırmaları hakkaniyete hiç yakışmadı.Yine de Kürt kardeşlerimizi seviyoruz, onların Türkiye siyasetinde etkin olmaları için batıdan, bulunduğumuz alanlardan destek veriyoruz, birlikte olmaya devam edeceğiz.

celal deniz
celal deniz - 9 yıl Önce

Sevgili Rober ahte vefa örneği sergilemiş bu yazısıyla.Ahte vefasızlık edenlere ragmen ise ne ufuk uras ne de edp üyeleri hiç bir kapris yapmadan blok adaylarına en yüksek derecede katılım saglıyorlar..Seçimler sonrası o sayfayı açacağız.Bakalım aday teklifi yapılmasının gerekçesini nasıl açıklayacaklar.Birde 12 haziran sonrası EDP nin yaptığ katkıların bir envanterini çıkarsınlar.

HASAN KAYIM
HASAN KAYIM - 9 yıl Önce

Bazı insanlar ömür tüketirler sahiden,bazılarıda tükenen ömrün biriktirdiklerini tüketirler malesef.Ufuk nereye nasıl geldi ise hep emeğiyle geldi ,gideceği yerede yine aynı yöntemle gider ufuk.
Sen Ufuk'a teşekkür ediyorsun,bende sana , kadir kıymet bildiğin için.
hsan kayım

bulentÖZDOĞAN
bulentÖZDOĞAN - 9 yıl Önce

EDP nin yaşama şansı yok çünkü siyai yaşamda aslıları varken kopyalarına hiç itibar edilmez EDP siyasi bir geçmişi olmuyan tarihsel bir süreçden gelmiyen ve aynı zamanda sadece bir gurup hayranlık düşüncesiyle siyasi arenada yer alan bir parti direnme ve mucadele geneleği olmadığı için bu ülkede bırakın parti olmayı dernek olarak bile kalamazlar çünkü bunun ip uçlarını eski genel başkanları sayın ZİYA HALİS vermiştir istediği gibi bir parti konumuna gelmediğinin ifadesi olarak istafa etmişlerdir ufuk urası ise bizler dahi ödp ile ön plan çıkmıştır eğer bir isimde partinin önünde ifade edilmeye başlarsa orda müritler yetişir demokrasi mucadelesinden uzak hayran gönüllerden oluşan bir kuruma döner sorun meçlis değil sorun bu ülkenin anti demokratik yasalarına karşı sol sosyalist muhalif güçlerinin birlikde mucadele etmekten geçer sosyalist kendilerine yeni bir siyasi alan açmalı ve buradan tüm bu ülkedeki olumsuzluklar karşı ciddi bir örgütsel güç olmalıdır

hopa edp
hopa edp - 9 yıl Önce

bülent bey kalıplaşmış kelimelerle edp nin falına bakacağınıza kendi siyasal mucadelenizi verseniz.. daha fayadalı olur .....


SIRADAKİ HABER