Ağaçlar kaldı gazeteciler gitti!

Mutlu Tönbekici Gezi eylemleriyle medyada başlayan kıyımı köşesine taşıdı...

Ağaçlar kaldı gazeteciler gitti!

Gezi eylemleriyle birlikte medyada başlayan kıyım son sürat devam ederken Vatan yazarı Mutlu Tönbekici konuyu köşesine taşıdı.

Gezi eylemlerine ucundan kıyısından da olsa destek veren, empati-sempati kuran gazetecilerin ardı ardına kovulması ya da istifa etmek zorunda kalmasıyla ortaya çıkan tabloyu yorumlayan Vatan yazarı "Ağaçlar kaldı, gazeteciler gitti..." dedi.

Gezi eylemlerinin medyada köklü bir "temizlik" gerekçesi yapıldığını kaydeden Tönbekici "Basının elinin kolunun bağlı olduğunu herkes biliyordu da, bu “münasebetsiz gerçek” galiba hiç bu kadar “çırılçıplak” ortada olmamıştı." dedi.

İşte Tönbekici'nin "Münasebetsiz çıplak" başlıklı yazısındaki ilgili bölüm:

Takke düştü kel göründü... Basında “kıyım” tüm hızıyla devam ediyor. Gezi’ye kadar varmış gibi yapılan veya olmadığı bir takım nedenlerle görmezden gelinen “basın serbestisi”nin ne kadar “olmadığını” müthiş bir berraklıkta görmekteyiz.

Her gün başka bir gazetecinin, başka bir köşe yazarının daha işine son veriliyor. Son iki ayda 20’nin üzerinde gazeteci işten çıkarıldı 40’a yakın gazeteci istifa etmek zorunda kaldı. Zorunlu izne yollananlarla da birer birer “yollar ayrılıyor”. Ultra yandaş olanlar hariç hemen hemen her yazar, “bu son yazım olabilir” endişesiyle kaleme alıyor günlük yazısını. Hatta “yayınlanmayabilir” diye. Zamanında iktidarı desteklemiş olmak da bir işe yaramıyor. Son iki ayda ne yazdıysan o... Attığın twitteleri, paylaştığın Gezi fotolarını da dahil et... Tamam...

Gezi sayesinde/yüzünden anladığım kadarıyla Türk basını baştan aşağıya renk değiştirecek. O, bir zamanlar dandik park sayesinde/yüzünden müthiş bir “temizlik” yapılabildi. Kimden “kurtulmak” isteniyorsa Gezi iyi bir bahane oldu... Ağaçlar kaldı, gazeteciler gitti...

Kimse buralara varacağını tahmin etmezdi herhalde. Basının elinin kolunun bağlı olduğunu herkes biliyordu da, bu “münasebetsiz gerçek” galiba hiç bu kadar “çırılçıplak” ortada olmamıştı.

Yazık ki “iyi oldu, gerçek ortaya çıktı” diyemiyorum. Her gün bir başka meslektaşımın daha işsiz kalması beni üzüyor. Elbette geçimlerini sağlayacak bir yollar bulacaklardır. Meseleyi geçim meselesine indirgemek de zaten ayıp olur. Mesele Türkiye ve Türkiye’nin basın özgürlüğü, çok sesliliği. Böyle mi ileri demokrasiye geçiyor olacağız? Böyle mi çağdaş bir ülke olacağız? Hedef bu olabilir mi? (gazeteciler.com)

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2013, 15:18
YORUM EKLE