Adalet Bakanlığı'ndan Can Dündar ve Erdem Gül açıklaması

Bakanlıktan ‘tecrit’ açıklaması

Adalet Bakanlığı'ndan Can Dündar ve Erdem Gül açıklaması

Adalet Bakanlığı,  Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda tutuklu olarak bulunan Can Dündar ve Erdem Gül hakkında, ceza infaz kurumunda tecrit uygulandığı iddiaları ile ilgili yazılı açıklama yaptı. 

Bakanlık açıklamasında "tecrit uygulaması yapılması söz konusu değildir" denildi.

Tutuklu gazeteci Can Dündar, Cumhuriyet'te yayınlanan yazısında ağır bir tecrit altında olduklarını belirterek  "24 saat hücremizde tek başımızayız. Erdem, hemen yanımdaki hücrede yatıyor. Kapısı kol mesafesinde. Ama görüşmemiz yasak. Tecrit o kadar sıkı ki avukat görüşüne giderken bile, karşılaşmayalım diye önce birimizi içeri alıp sonra diğerimizi götürüyorlar." diye yazmıştı.

Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle:

 "Can Dündar ve Erdem Gül,  İstanbul 7. Sulh Ceza Hâkimliğinin 26/11/2015 tarihli tevkif kararına istinaden tutuklanarak 26/11/2015 tarihinde Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna konulmuşlardır.  Tutuklu Can Dündar kuruma yerleştirildiği tarihten bu yana avukatlarıyla 34 kez açık ziyaret şeklinde, Bakanlıkça açık ziyaretine izin verilen milletvekilleriyle 23 kez, ailesiyle 2 kez olmak üzere toplam 59 kez ziyaretçileriyle 36 saat 23 dakika açık görüşme gerçekleştirmiştir. Tutuklu Erdem Gül kuruma yerleştirildiği tarihten bu yana avukatlarıyla 27 kez açık ziyaret şeklinde, Bakanlıkça açık ziyaretine izin verilenler milletvekilleriyle 24 kez, ailesiyle 6 kez kapalı ziyaret olmak üzere toplam 57 kez ziyaretçileriyle 33 saat 23 dakika görüşme gerçekleştirmiştir. Yasal mevzuatımızda hükümlü ve tutuklulara yönelik tecrit uygulaması yer almamaktadır. Bugüne kadar hiç bir hükümlü ve tutukluya tecrit uygulaması yapılmadığı gibi adı geçen tutuklulara da tecrit uygulaması yapılması söz konusu değildir."

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2015, 18:33
YORUM EKLE