Abdülkadir Selvi'nin kardeşi: Keşke simit satıp onuruyla yaşasaydı

Fatma Kaya: Onu gördüğümde televizyonu kapatıyorum

Abdülkadir Selvi'nin kardeşi: Keşke simit satıp onuruyla yaşasaydı

Yeni Şafak gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi'nin ablası İleri Haber'e konuştu.

Yıllar önce ailesiyle bütün bağlarını koparıp sağcılarla hareket etmeye başlayan Selvi'nin 66 yaşındaki ablası Fatma Kaya, o yılları ve bugün kardeşi hakkında neler düşündüğünü anlattı. Kaya, “Onu gördüğümde televizyonu kapatıyorum” dedi.

DEĞİŞİM ÜNİVERSİTE YILLARINDA BAŞLADI

Kaya, Selvi'nin değişim yıllarını ve bugün onun hakkında neler düşündüğünü anlattı. İstanbul'a taşınmadan önce Sivas Yıldızeli ilçesinde yaşadıklarını, Alevi oldukları için büyük baskı gördüklerini belirten Kaya, Selvi'nin o yıllarda üniversiteye gittiğini ve değişimin bu süreçte başladığını kaydetti. Abla Kaya, Selvi'nin o yıllarda cemaatçilerle ilişki kurmaya başladığını dile getirerek, sonraki dönemlerde Selvi'nin aileyle bağını tamamen kopardığını söyledi.

Kardeşinin sağcı olmasının ardından bir daha yıllarca görüşmediklerini ve konuşmadıklarını belirten abla Kaya, “Bu saatten sonra da konuşmak ve yüzüne bakmak istemiyorum. Biz Aleviyiz. Değerlerimize bağlıyız” dedi.

DENİZ GEZMİŞ BABAMIN EVİNDE KALDI

Kaya, kardeşi Selvi'yi televizyonda gördüğünde televizyonu kapattığını ifade ederek “Abdülkadir'e sevgimiz saygımız kalmadı. Dedem devrimci bir adamdı. Deniz Gezmiş, Sivas'ta babamın evinde kaldı. Bizim soyumuz bellidir. Böyle bir evde yetişip böyle olunur mu?” dedi.

Gezi eylemleri sırasında halkın polislere söylediği "polis simit sat onurlu yaşa" sözünü kardeşi Selvi için kullanan Kaya, "Keşke simit satıp onurlu yaşasaydı" ifadelerini kullandı.  

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2015, 12:44
YORUM EKLE