İstiklal Caddesi'ndeki patlamanın tartışıldığı Meclis'te konuşan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Afrin’de ne işi var?” diye sordu. Oluç, Bakan Soylu'nun patlamanın ardından ABD'ye ilişkin "Amerikan Büyükelçiliği’nin taziye dilemesini kabul etmiyoruz, reddediyoruz" açıklamasına ilişkin ise "ABD’nin taziyelerini reddediyorsak, neden bugün Cumhurbaşkanı sıfatıyla AKP Genel Başkanı ABD Başkanı Biden ile buluştu ve taziyeleri kabul ediyoruz. Neden farklı açıklamalar yapılıyor. Halk neden aldatılıyor" ifadelerini kullandı. 

Meclis Genel Kurulu’nda HDP'nin İstiklal Caddesi'ndeki patlamanın ardından “BTK’nin bant daraltma uygulamasının seçim güvenliği yönünden araştırılması” önerisi görüşüldü. Görüşmelerde, HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç’un “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Afrin’de ne işi var?” diye sorması üzerine gerginlik yaşandı.  

'KUTUPLAŞTIRMA TUZAĞINA DÜŞÜLMEMELİ' 

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre Oluç, Türkiye toplumuna korku salmayı amaçlayan ve siyaseti dizayn etme çabalarına yabancı olmadıklarını belirterek, "Toplumu kutuplaştırarak, karanlık planlarla seçim sürecini dizayn etme çabalarına asla izin verilmemelidir. Demokrasi ve hukuk mücadelesi sürdüren kesimlere de çağrımızdır, bu konuda ortak tutum sergilenmelidir. Topluma dayatılan bu şiddet iklimi hep birlikte reddedilmeli. Kutuplaştırma tuzağına düşülmemelidir” dedi. 

'BU ÇETELERLE İLİŞKİLERİN ALTINDA NELER YATIYOR?'

Böyle dönemlerde hamaset siyaseti yerine rasyonel akıl ile durumun değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Oluç, "Suriye’deki iç savaşa boylu boyunca dalmaya yönelik yanlış dış politikanın yaratacağı sorunlara ve sonuçlara dikkat çektik. Bu konuda yapılan yanlışlar, Türkiye’de yaşayan herkesi uzun yıllar boyunca sıkıntıya sokacak adımlar olacağını söyledik. Taksim’de yaşanan kanlı saldırının HTŞ ile, ÖSO ile, IŞİD ile, El-Nusra çeteleri ile kurulan yanlış ilişkilerle alakası yoktur diye kim söyleyebilir. Hiç kimse söyleyemez. Bu çetelerle ilişkilerin altında neler yatıyor, hangi planlar yürütülüyor, kime ne söz veriliyor?" diye sordu. 

‘NE İŞİNİZ VAR BAŞKA BİR ÜLKENİN EGEMENLİK ALANINDA?’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun İdlib ve Afrin ziyaretlerini soran Oluç, “Bir İçişleri Bakanı düşünün, İdlib’de, Afrin’de dolaşıp duruyor. Taksim’de patlamanın olduğu gün İçişleri Bakanı İdlib’te dolanıyor. Hangi ülkenin İçişleri Bakanısınız? Ne işiniz var başka bir ülkenin egemenlik alanında? İdlib ve Afrin ilhak mı edildi de Türkiye’nin 82’nci vilayeti oldu da bizim haberimiz mi yok? Ulusal hukuk ayaklar altına alındığı gibi, uluslararası hukuk da ayaklar altına alınıyor. Suriye’nin İçişleri Bakanı bizim topraklarımızda gezip dolaşsa, orayı burayı ziyaret etse, tutumumuz ne olur? Böyle bir sorun var, hamaset yerine, rasyonel akılla tartışmak gerekiyor" ifadelerini kullandı. 

ERDOĞAN VE SOYLU’NUN AÇIKLAMALARI 

Oluç, sözlerini şöyle sürdürdü: “İçişleri Bakanının söylediği gibi, ABD’nin taziyelerini reddediyorsak, neden bugün Cumhurbaşkanı sıfatıyla AKP Genel Başkanı ABD Başkanı Biden ile buluştu ve taziyeleri kabul ediyoruz dedi. Neden? Bu işin arkasında ABD var ise, ABD Başkanı ile yapılan görüşmede söylediniz mi? ‘Bu işin arkasında siz varsınız’, ‘kınıyoruz’, ‘lanetliyoruz sizi’ dediniz mi? Değilse neden Türkiye toplumunu aldatacak, yanıltacak, yanlışlara yol açacak, kaos planlarına yol açacak açıklamalarla İçişleri Bakanı herkesi yanıltmaya çalışıyor. Neden yürütmenin en başı ile yürütmenin bir üyesi olan bakan arasında 180 derece farklı açıklamalar yapılıyor. Halk neden aldatılıyor. Bunların cevabı yok.” 

TURAN: BİR DEVLET BOŞLUĞU VAR

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ABD’ye ilişkin açıklamalarının duygusal yoğunluklu açıklamalar olduğunu savundu. Soylu’nun Afrin ziyaretine dair Turan, “Bir devlet boşluğu var, askerimiz orada. Tabi ki Afrin’de olacağız” dedi. 

'BİZİM O SENARYOYA İNANMAMIZI İSTİYORSUNUZ'

Yeniden söz alan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, “Gerekçesi ne olursa olsun, failleri kim olursa olsun, partimiz bu tür katliamcı saldırıların karşısında durmaktadır. Yurttaşları hedef saldırıları kınıyoruz. Terör saldırısıdır. Sizin İçişleri Bakanınız bir kurgu yapmış, bir senaryo yapmış. 5’inci sınıf Yeşilçam senaryosu yapmış, bizim o senaryoya inanmamızı istiyorsunuz. Geçin bunları. Biz bunların Meclis’te konuşulmasını istiyoruz. Bu içişleri Bakanının Afrin’de ne işi var? Bu İçişleri Bakanı niye gidiyor, başka bir ülkenin topraklarında faaliyet sürdürüyor, faaliyetinin niteliği ne? Orada kimlerle nasıl görüşüyor. Bunu bilmiyoruz. İçişleri Bakanının işi midir? Ayrıca biz resmi açıklamalardaki çelişkilere dikkat çekiyoruz. İçişleri Bakanının söyledikleri ile Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanının söyledikleri arasındaki çelişkiye dikkat çekiyoruz. Bunu konuşmak yanlış mı oluyor?”

İYİ PARTİ: İÇİŞLERİ BAKANINA SUSUN DEYİN 

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu da AK Partili Turan’ın sözlerini, “Muhalefet grubuna susun diyeceğinize, biraz İçişleri Bakanına susun demeyi deneyin” diyerek eleştirdi.

SOYLU NE DEMİŞTİ?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstiklal Caddesi'nde saldırının gerçekleştiği yerde yaptığı açıklamada, "Biz, bize verilen mesajı biliyoruz, bize verilen mesajı aldık. Tekrar altını çizerek ifade ediyorum: Amerikan Büyükelçiliği’nin taziye dilemesini kabul etmiyoruz, reddediyoruz. Kobani'yi, terör bölgelerini besleyen ve oradan Türkiye'nin huzurunu bozmaya çalışan bu anlayışa, kendi senatolarından para gönderen bir devletle müttefikliğimiz elbette tartışılmalıdır” ifadelerini kullanmıştı.