TBMM Genel Kurulu, kapalı oturumda İdlib'i görüşüyor. İki bakanın bilgilendirme yapacağı genel kurul salonunda, milletvekillerinin dışında sadece sağır ve dilsiz kavaslar kaldı.

Oturumun tutanakları 10 yıl gizli kalacak.

Meclis Başkanı Şentop oturumu açtıktan sonra, İdlib’deki gelişmelerle ilgili iki bakanın Meclis’i bilgilendirmesini içeren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yazısını okudu.

Yazının ardından AK Parti’nin görüşmenin kapalı yapılması yönünde önergesi oylanarak kabul edildi.

Daha sonra kapalı görüşme hazırlıkları için birleşime 5 dakika ara verildi.

Arada Meclis Genel Kurulu salonunda milletvekilleri dışında sadece sağır ve dilsiz kavaslar kaldı. Bu oturumların tutanaklarının her 2.5 dakikası başka bir stenograf tarafından tutuluyor. Böylece her stenograf salona giriş çıkışıyla birlikte konuşmaların sadece 7.5 dakikasını duyabiliyor. Normal zamanlarda birden fazla kişinin yaptığı tutanakları birleştirme işlemini Tutanak Müdürü yapıyor. Birleştirilen tutanaklar bir zarfa konarak hazır bulunan katip üyeler tarafından mumla mühürleniyor ve Tutanak Müdürü’nün odasındaki kilitli kasaya konuluyor. Cumhuriyet tarihinde bugüne kadar açılmayan ve kilitli kasada tutulan 43 gizli tutanak bulunuyor.

Meclis kulisleri ziyaretçilere kapatıldı. Ardından görüşmelere geçildi.