Milli Eğitim Bakanlığı (MEB),“Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınav Başvuru Ve Uygulama Kılavuzu”nu yayınladı.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı’nın (TEOG) kaldırılmasının ardından gelen yeni sistem kapsamında, 8. Sınıf öğrencileri isteğe bağlı olarak gireceği merkezi sınav 2 Haziran’da gerçekleşecek.

Bu sınavla girilecek, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın Aralık 2017’de “nitelikli okul” diye tanımladığı okulların sayısı Türkiye’de toplam bin 369.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası 2 No’lu Şube Başkanı Kazım Yılancı, “nitelikli okul tanımlamasının, eğitim sistemindeki sürekli değişimin ve eğitimin dinselleşip piyasalaşmasının” sorunlu olduğunu söyledi.  Sınava girmeyen öğrencilerin eve yakın lise uygulamasından istenilen yere yerleşememe sorunu yaratabileceğini, imkanı olanların özel okullara yöneleceğini anlattı.

SINAV 2 HAZİRAN’DA, 90 SORU

Kılavuza göre sınavda 8. sınıf Türkçe (20), din kültürü ve ahlak bilgisi (10), T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük (10) ile yabancı dil (10), sayısal bölümde ise matematik (20) ve fen bilimlerinden (20) toplam 90 soru olacak.

Sınav, 2 Haziran 2018 Cumartesi birinci bölüm 09.30’da, ikinci bölüm 11.30’da başlayacak. Sözel bölüm 50 soru ve 75 dakika, sayısal bölüm 40 soru 60 dakika olmak üzere uygulanacak.

Kılavuza buradan ulaşabilirsiniz.

“NİTELİKLİ OKUL” LİSTELERİ

TEOG, 16 Eylül 2017 günü AKP Genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “TEOG'un kaldırılması lazım” demesinden üç gün sonra Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın “TEOG kaldırıldı” açıklamasıyla kaldırıldı.

Yeni sistem uzun süre belirlenmedi. 5 Kasım 2017’de Bakan Yılmaz, Eğitim bölgesi ve sınavsız mahalli yerleştirme sistemini getirdiklerini açıkladı. Buna göre her okul türünü kapsayan tercihlerden beş okul seçileceğini anlattı. “İsteyene sınav” sistemini ise “nitelikli okullar” için olduğunu söyledi, bu liseleri Mayıs ayında açıklayacaklarını ekledi.

Bakan’ın bu açıklamasından beş ay sonra MEB Kılavuz yayınladı.

Kılavuzda merkezi sınavla yerleşilecek okulların listesi ve kontenjanları yer alıyor.

Kazım Yılancı, Eğitim Sen olarak sınavsız eğitimi savunduklarını, TEOG’un ise alternatiflnin üretilmeden kaldırıldığını söyledi.

İlk olarak “nitelikli okul” tanımlamasının sorunlu olduğuna işaret ederek “MEB’in görevi tüm okulların niteliğini yükseltmek olmalı. Bu tanımla okulların bir kısmının niteliksiz olacağını ifade ediyorsunuz. Başarısızlığın itirafı bu.”

İkinci olarak de eğitim sistemindeki sürekli sistem değişikliğinin sorunlarına dikkat çekti.

“MEB, sınavsız lise, herkes evinin yanındaki okula gidecek algısı yarattı. Teknik anlamda mümkün değil. Bazı ilçelerde yeterince anadolu lisesi yok, bazılarında anadolu lisesi fazla, imam hatip lisesi, teknik lise gerekiyor. Devasa bir alt üst oluş var.”

SINAVA GİRMEYEN ÖĞRENCİLER

Bakan Yılmaz, sınava girmeyecek öğrenciler için ise beş okul tercihli çember sisteminin uygulanacağını söylemişti.

Yılancı, bu sistemin farklı türlerden dokuz okul içinden beş okul seçilmesi şeklinde uygulanacağını anlattı.

“Tercih listesinde beş okulun olması zorunluluğu nedeniyle anadolu lisesi isteyen kişiler üç tercihini bu yönde kullansa da diğer tercihleri başka okul türlerinden seçmek zorunda kalacak. Sınavla yerleşilmeyecek liselerin neye göre seçildiği de belirsiz.”

“MEB’den en büyük payı imam hatip anadolu liseleri alıyor ancak başarı seviyesi en düşük okullar bunlar. Çember sistemi ile akademik başarısı yüksek öğrencilerin de eve yakın olması nedeniyle buralara kaydırılarak imam hatip liselerinin başarısının yükseltilmesi de hedefleniyor."

‘EVE YAKIN OKUL’

Yılancı, sınavlar olmayacak diye hazırlık yapmayan öğrencilerin olduğunu, sınavsız alan liselerden istediklerini tercih etmek için tarayan büyük bir veli kitlesi bulunduğuna da dikkat çekti.

"Ev yanındaki okul çok tercih edildiğinde neye göre yerleştireceğiz? Müdüre yakınlıkla mı, okula bağışla mı, evimiz yakınlığına göre mi? Öngördükleri şey; okullarda her seviyeden öğrenci olsun. Ancak eğitim sisteminden muzdarip olan, görece durumu daha iyi olan, laik bilimsel eğitim talep edenler, özel okullara yönlendiriliyor. Parası olana özel okul, parası olmayana imam hatip zorunlu bir durum var.”

Kaynak: Bianet