İzmir'in Torbalı ilçesinde yer alan Philip Morris’e bağlı Euroserve firmasında Gıda-İş Sendikası’na üye olduğu için işten çıkartılan işçiler, 47 gündür direniyor. Fabrika önündeki yaklaşık 250 işçi, talepleri karşılanana kadar vazgeçmeyeceklerini belirtti.

Birgün'den Aycan Karadağ'ın haberine göre Gıda-İş Ege Bölge Temsilcisi Ufuktan Öden, direnişlerinin Avrupa ve Asya’da kitle örgütleri tarafından destek bulmaya başladığını söyledi. "Toplamda 250 mağdur emekçi var. Arkadaşlarımızı sendikalı oldukları için tazminatsız bir şekilde işten attılar" diyen Öden, şunları dile getirdi: "Almanya’daki iki Marlboro fabrikasında işçi komiteleri burada yaşadığımız şeyleri yakından takip ediyorlar. Bizim oluşturduğumuz raporu İsviçre’de ki Philip Morris’in genel merkezine ilettiler. Son görüşmemizde fabrika içinde Disk Gıda-İş örgütlenmesini kabul ettiler ancak Türkiye’de baraj meselesi nedeniyle sendikamızı muhatap almadıklarını belirtmişler. Orada komite içinde bulunan arkadaşlarımız da Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO) standartlarına uygun bir sözleşme veya protokol imzalanabileceğini kendilerine ilettiler."

Öden şu ifadeleri kullandı: "14 Kasım'da Sydney’de uluslararası sendikalar konfederasyonunun toplantısında Torbalı’daki direniş gündeme gelecek. 24 Kasım’da ise Yunanistan’da Philip Morris yöneticileri ve sendikaların katıldığı bir toplantı yapılacak. Arkadaşlarımızı tazminatsız bir şekilde işten attılar. Patronlar köşeye sıkıştı. Direniş büyüdükçe yeni tekliflerle ikna çabası içine girdiler. Philip Morris fabrikası işçilerimize bu davadan vazgeçmeleri koşuluyla kıdem ihbar tazminatlarını hatta gerekirse ekstra bir maaş ödemelerini teklif ediyor."