Mansur Yavaş, Mart 2019'da yapılacak yerel seçimlere ilişkin olarak açıklamalarda bulundu. Ankara Büyükşehir Belediyesi için yeniden yarışacağı ileri sürülen Yavaş, "Ankara rozetsiz olarak yönetilmelidir" dedi.

CHP tarafından 2014'te Ankara Büyükşehir Belediyesi için Melih Gökçek'e karşı aday gösterilen Mansur Yavaş'ın adı yeniden gündemde.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in "Adaylığı kabul etmesini çok isterim" dediği Yavaş, iddialara ilişkin olarak kişisel Twitter hesabında açıklama yaptı.

"Ankara sıradan bir kent değil, ülkemizin başkentidir. Ankara'yı, zamana ve zemine göre değişebilen politik ihtiraslara göre okumak; bu kente yapılabilecek en büyük haksızlıktır. Gösterilen ilginin ideolojik taassuptan uzak durup Ankara'yı merkeze almamız olduğuna inanıyorum" diyen Yavaş, şöyle devam etti:

Ben aday olsam da olmasam da ülkemize yakışır bir başkent için ve 20 yılı aşkın tahribatın artık sona erdirilmesi için siyasi partilerin uzlaşıp bir araya gelmesi artık ihmal edilemez bir zorunluluktur. Başkente siyaset gözlüğü ile bakılamaz.

Ankara seçimine sadece parti gözüyle bakanlar 24 yıllık bir partizanlıktan ders almamış demektir. Aynısını yapmak istemenin izahı yoktur. Ankara rozetsiz olarak yönetilmelidir. Umarım ortak akıl ve uzlaşı ile bir aday tespiti yapılıp Ankara layık olduğu değere kavuşur."