MAK Araştırma Başkanı Mehmet Ali Kulat son seçim araştırmalarının sonuçlarını paylaştı

Gözden kaçırmayın

Ermeni Vakfı başkanından 500 bin TL rüşvet istediği iddia edilen polislere takipsizlik Ermeni Vakfı başkanından 500 bin TL rüşvet istediği iddia edilen polislere takipsizlik

MAK Araştırma Başkanı Mehmet Ali Kulat, Ankara Masası Genel Yayın Yönetmeni Fatih Atik'in konuğu olduğu programda son yaptıkları anketin sonucunu paylaştı.

CHP ile AKP arasındaki makasın daraldığını belirten Mehmet Ali Kulat "Biz her ay kamuoyu araştırması yapıyoruz. Sistematik bir şekilde abonelerimiz için yapıyoruz. AK Parti'nin halen birinci parti olduğunu söyleyebilirim. Ama makas CHP ile son derece kapanmış durumda" dedi. 

AK PARTİ'DE ERİME DEVAM EDİYOR

Mehmet Ali Kulat şöyle devam etti: "Bu CHP'nin oyu arttığı için değil AK Parti'nin oyu azaldığı için. AK Parti'de erime devam ediyor. AK Parti şu anda yüzde 28-29 bandında ki bunun içinde yüzde 2'lik bir HDP'li seçmenin olduğunu var sayarsak 27'lere kadar inebilecek bir AK Parti şu an için görünüyor. CHP'yle çok yaklaştılar kafa kafaya geldiler."

HDP'NİN BARAJ SORUNU YOK

Kulat, seçim kanunu teklifin barajın düşürülmesinin bir HDP'yi baraj altı bırakmak ve Millet İttifakı'nı bölmek üzere iki amacını olduğunu söyledi. HDP'nin baraj sorunu olmadığını vurgulayan Kulat şöyle devam etti: "İktidar tarafından şöyle bir iddia var, baraj yüksek olduğu için Türkiye’de HDP barajı aşsın diye başka partilerden HDP’ye destek oluyor, bunun engelleyelim. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da blok oy alıyor, bunu engelleyelim. Bu da AK Parti’den giden vekil anlamına geliyor. Dolayısıyla baraj aşağıya düştüğünde HDP’nin baraj altında kalacağına inan iktidarda bazıları var"

HDP DEĞERLENDİRMESİ

Kulat son olarak şunları söyledi: "İş öyle değil HDP barajın üstünde. HDP’nin yüzde 2-3 seçmeni, şehirlerde genellikle esnaf olanlar, kendilerini iktidarın içinde kamufle ederler. İktidar değişsin o seçmen bu seferde kendini CHP’li diye tarif ederler. Çünkü seçmenden devletten çekinceleri olan bir seçmen gurubu. AK Parti içinde kendini kamufle ediyorlar, seçim zamanı sandığa gittiklerinde HDP’ye oy verirler."