MAK Araştırma'nın sahibi Mehmet Ali Kulat, Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayını açıklamamasını değerlendirdi. Kulat, Cumhur İttifakı'nın taktiksel adım geliştirmede sıkıntı yaşadığını söyledi.

MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, sosyal medya hesabından muhalefetin 'en akıllı taktiğini' açıkladı. Kulat, 2002 yılına işaret ederek, "İşte bu paradoks algı yönetimidir" dedi.

Kulat, "Muhalefetin zamanlardaki en akıllı taktiği CUMHURBASKANI ADAYINI SON ANA KADAR ACIKLAMAMAK... Zira Cumhur İttifak bileşeni siyasi partiler, kime karşı taktiksel adım geliştireceklerinin sıkıntısını yaşıyor" dedi.

Kulat şöyle devam etti: "Seçim kararı alındığında bu konuda geç kalmış olabilirler." 

Muhalefetin adayını geç açıklamasını 'başarı' olarak değerlendiren Kulat, sözlerini şöyle sürdürdü: "6'lı Masayı Cumhurbaşkanı Adayını açıklamaya zorlama adına Sayın Erdoğan Cumhurbaşkanı adaylığını çok erken açıkladı ama sonuç alamadı. Özellikle iktidara yakın hatta bir kısmı muhalif medyadaki yoğun baskıya rağmen adayını açıklamada hiç aceleci davranmamak önemli bir başarı."

Ayrıca Kulat, Millet İttifakı'nın bu süreci ertelemesindeki pozitif yönlerine de değindi. Kulat bu değerlendirmesini ise şu sözlerle destekledi: "Cumhurbaşkanı Adayı açıklama konusunda süreci ertelemek hem farklı kişilerin adaylığı üzerine hesabı / beklentisi olanların motivasyonlarının diri kalmasına sebep oluyor hem de iktidardaki TV'ler dahil her yerde 6'lı masanın CUMHURBAŞKANI ADAYI KİM OLACAK? konuşuluyor."

Kulat son olarak şöyle devam etti: "Böylece büyük medya imkanlarına rağmen iktidar kendine odaklanmak yerine muhalefetin adayına kilitleniyor. Tıpkı 3 Kasım 2002 de iktidar medyasının Sn.R.T. Erdoğan ve Cem UZAN ı hedef alması gibi. İşte bu PARADOKS ALGI YÖNETİMİ dir. Konuşan önemli değil konuşulan kazanır."

6'lı masada yer alan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da en son iki gün önce, cumhurbaşkanı adayını belirlememesine yönelik eleştirilere yanıt verdi. Babacan, "Bizim önceliğimiz Türkiye'nin nasıl yönetileceği. Birkaç ay daha altılı masadan kimse somut bir isim beklemesin" ifadelerini kullandı.