MAK Araştırma Başkanı Mehmet Ali Kulat, son seçim anketinin sonucunu paylaştı.

TELE1’de Burçin Atılgan’ın sunduğu Gündem Özel programına katılan Kulat, ittifakların oy oranlarını açıkladı.

“Şu anda Cumhur İttifakı elimizdeki veriler açısından baktığımızda yüzde 40 bandında" diyen Kulat, "Altılı Masa da yüzde 45 bandında kendini gösteriyor daha ziyade. Geri kalan 15 puanlık seçmen ise yaklaşık 10 puanı -belki bir puan eksik belki bir puan fazla- HDP’li seçmen, geri kalan üç-dört puan da diğer partiler dediğimiz minimal partilerde toplanıyor” ifadelerini kullandı.

HDP'den 'Demokratik Cumhuriyet' konferansı için çağrı HDP'den 'Demokratik Cumhuriyet' konferansı için çağrı

KULAT, OY ORANI VERDİ

Kulat, oy oranları doğrultusunda Altılı Masa’da herhangi bir sorun yaşanmaz ve HDP’nin desteği alınırsa farklı bir sonuçla 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’nin muhalefetin ortak adayı tarafından kazanılacağını öngördüğünü ifade etti.

Kulat, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Dolayısıyla HDP’nin de desteğini almasıyla birlikte -bunda Altılı Masa’nın aday belirlemesinde önemli bir formülasyondur aynı zamanda- bugün itibarıyla bir seçim olması durumunda, Altılı Masa bileşenleri eğer masada bir sorun yaşanmazsa, beraber hareket etme kabiliyetinde bir sorun yaşanmazsa -şu ana kadar böyle bir sorun görünmüyor- bu maç 57’ye 43 gibi 56’ya 44 gibi duruyor şu an itibarıyla.”