Sağlıkçılar aleyhine tanık yaptırılan Hicran Berna Ayverdi'nin DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz aleyhine ifadelerde bulunduğu davada mahkeme, HDP Milletvekili Remziye Tosun hakkında suç duyurusunda bulunma kararı aldı.

Sur ve Cizre'deki çatışmalarında YPS'lilere anestezi hizmeti verdiği gerekçesiyle "devletin birliği ve bütünlüğünü bozmaktan" müebbet hapis cezasıyla yargılanırken "etkin pişmanlık yasasından" faydalanarak beraat eden Hicran Berna Ayverdi, sağlıkçılar aleyhine verdiği ifadelerini sürdürüyor. Verdiği ifadeyle Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı'nın 9 yıl hapis cezasına, Türk Tabipler Birliği (TTB) Yüksek Onur Kurulu Üyesi Şeyhmus Gökalp'in yargılanmasına neden olan açık tanık Ayverdi, bu sefer Demokratik  Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz aleyhine tanık yaptırıldı. 

OLMAYAN HASTANENİN İSMİNİ VERDİ

"Örgüt üyesi olmak" suçlamasıyla Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde Aydeniz hakkında açılan davanın bu gün görülen duruşmasında tanık olarak dinlenen Ayverdi'nin, tanık koruma programına alındığı görüldü. Bulunduğu yerden gizli tanıklar için özel olarak hazırlanan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi'ni (SEGBİS) kullanarak duruşmaya katılan Ayverdi, Aydeniz'i Dağkapı Devlet Hastanesi'nden, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Özgür Kadın Hareketinde görev almasıyla tanıdığını ileri sürdü. Ayverdi'nin "çalıştığım" dediği Dağkapı Devlet Hastanesi isimli hastane Diyarbakır'da bulunmazken, bir sonraki cümlesinde kendisini yalanlayan Ayverdi, "Dağkapı Devlet Hastanesi'nde çalışmadım" dedi. 

TOSUN HAKKINDA İDDİADA BULUNDU

Aydeniz'in "yerelde illegal kadın yürüyüşlerini organize ettiğini" ileri süren Ayverdi, Sur'daki çatışmalar döneminde Aydeniz'in buraya tıbbi malzeme temin ederek gönderdiğini, bu malzemenin Sur'da evi bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Remziye Tosun'un evine götürüldüğünü, buranın sağlık merkezine dönüştürüldüğünü söyledi. Aydeniz'in DTK'de “sağlık eğitimi veriyoruz” diye örgütsel eğitim verdiğini iddia eden Ayverdi, yapılan kadın çalıştaylarında da bu eğitimlerin verildiğini öne sürdü. 

'TANIĞIN YÜZÜ DEĞİŞTİRİLMİŞ'

Aydeniz'in katılmadığı duruşmada, Ayverdi'nin iddialarına karşı yazılı beyanda bulunacaklarını belirten avukat Erhan Ürküt, tanığın daha önce dosya hakkında bilgilendirildiğine dair kuşkusunu dile getirerek, "Bu kadar detayı 6-7 yıl geçtikten sonra hatırlaması mümkün değildir. Tanığın aynı tanık olup olmadığını dahi bilmiyoruz, yüzü değiştirilmiş. Önünde bir metin de olabilir, o metni de okumuş olabilir. Tanığa yüz yüze soru sorma durumumuz da olmadı. Tanığın beyanının alınma usulü, mahkeme usulüne aykırıdır. Bu da adil yargılanma hakkının ihlali anlamına gelmektedir."

MÜTALAA İÇİN DOSYAYI İSTEDİ

Ürküt, sanığın beyanlarına karşı mütalaa verildikten sonra beyanda bulunacaklarını dile getirerek, süre talebinde bulundu. Ürküt, Ayverdi'nin "Aydeniz'in kadınlarla birlikte Abdullah Öcalan'ın doğum gününde Dicle Nehri'ne karanfil bırakma eyleminin" gerçekleşip gerçekleşmediği Diyarbakır Emniyet Müdürlüğüne sorulmasını talep etti. 

İddia makamı da mütalaasını hazırlamak üzere dosyanın bütün halinde kendisine verilmesini talep etti. 

TOSUN HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Mahkeme, mütalaasını hazırlamak üzere dosyanın Cumhuriyet Savcılığına tevdii edilmesine, Ayverdi'nin toplanan tıbbi malzemenin Remziye Tosun'un evinde toplandığı ve bu evin örgüt tarafından sağlık merkezine çevrildiği beyanı nedeniyle Tosun hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Mahkeme, "Aydeniz'in kadınlarla birlikte Abdullah Öcalan'ın doğum gününde Dicle Nehri'ne karanfil bırakma eyleminin" gerçekleşip gerçekleşmediğinin Diyarbakır Emniyet Müdürlüğüne sorulmasına hükmederek, duruşmayı 19 Ocak 2022'ye erteledi.

Kaynak: MA