Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan, hakkında sosyal medya hesabında yaptığı Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve Ulaş Bardakçı paylaşımları nedeniyle ‘suçu ve suçluyu övmekten’ dava açıldı.

Davaya bakan Antalya 33. Asliye Ceza Mahkemesi, Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’ne müzekkere yazılarak Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve Rasih Ulaş Bardakçı’nın sabıka kayıtlarının istenmesine karar verdi.

DENİZ GEZMİŞ’İN FOTOĞRAFI SUÇ

Balkan’ın yargılandığı davanın iddianamesinde, Çayan ve Deniz Gezmiş’in fotoğraflarını paylaşması suç olarak kabul edildi. Balkan’ın TCK’nın 215/1 maddesindeki ‘suçu ve suçluyu övme’ suçunu işlediğini iddia eden savcılık, ‘bu eylemini Twitter üzerinden belirsiz sayıda kişinin görebileceği şekilde gerçekleştirmesi sebebiyle basın ve yayın yoluyla işlediğini’ savundu. Paylaşımların 19 Şubat 2016 ve 28 Şubat 2021 tarihlerinde yapıldığını belirten savcılık, ‘farklı zamanlarda ve birden fazla kez işlenmiş olması’ nedeniyle ‘zincirleme suç hükümlerinin’ uygulanmasını istedi. İddianamenin bir örneği de Türkiye Barolar Birliği’ne gönderildi.

SABIKA KAYITLARI İÇİN ARA KARAR

Antalya 33. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlayan davanın 5 Temmuz’daki ilk duruşmasında ara karar veren hakim, Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve Rasih Ulaş Bardakçı’nın sabıka kaydını istedi. Bu üç ismin sıralandığı duruşma tutanağında, “Öncelikle terör örgütü kurma-yönetme veya terör örgütlerine üyelik ayrıca var ise her üç şahıs hakkında diğer adli suçlardan dolayı kesinleşmiş gerekçeli karar örneklerinin birer suretlerinin mahkememize gönderilmesinin istenmesine karar verildi” ifadesi yer aldı.

‘ONUR MADALYASI OLARAK TAŞIRIZ’

Kendi oğlunun isminin de Ulaş olduğunu söyleyen Antalya Barosu Başkanı Balkan, şunları söyledi: “Oğlum ismini Ulaş Bardakçı’dan alıyor. Ulaş Bardakçı bu toprakların yetiştirdiği en yiğit, en dürüst insanlardan biriydi. İdealleri için gözünü kırpmadan ölenlerden biri. Biz Denizleri, Ulaşları şiar edinmiş, gerçekten yurtsever insanlarız. 21’inci yüzyılda bizim için bu yüzden dava açılıyorsa, bunu onur madalyası olarak taşırız. Çocuklarımıza da madalya olarak bırakırız. Tarihsel gerçeklik, eşitlik, kardeşlik peşinde koşarken, tahakküm altına almaya çalışanlara boyun eğecek değiliz.”