Müzik ve Salgın Yönetim Rehberi’ne muhalefet gerekçesiyle ceza alan mekânlar, kapanmayla karşı karşıya. Avukat Baran Kaya, salgın rehberinin hukuki metin kabul edilmesine “Hukuk adına fecaat” dedi.

Gazete Duvar’dan Ferhat Yaşar’ın haberine göre, Beyoğlu Belediyesi’ne bağlı zabıtalar 9 Ocak 2022 tarihinde gece saat 02.30 sıralarında Taksim’de yaptığı denetimde, Dalmaz Kafe’de müzik çalındığı gerekçesiyle işletmeyle ilgili tutanak tuttu. Bunun üzerine Beyoğlu Kaymakamlığı, saat 00.00’dan sonra müzik çaldığı için Dalmaz Kafe’ye üç gün süreli faaliyetten men cezası verdi. Karar, uygulanması için Beyoğlu Belediyesi zabıta ekipleri tarafından 23 Şubat 2022'de Dalmaz Kafe’ye tebliğ edildi. 

Bunun üzerine Dalmaz Kafe sahibi İsa Kaya, avukatı Baran Kaya ile birlikte faaliyetinin men kararını karşı, yürütmenin ‘ivedilikle’ durdurulması için İstanbul Nöbetçi İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Kararını 25 Şubat 2022 tarihinde açıklayan İstanbul 13'üncü İdare Mahkemesi, yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

Ancak Beyoğlu Belediyesi, mahkemeye sunduğu dilekçesinde, işletmenin İçişleri Bakanlığı'nın 30 Temmuz 2020 tarihli 12682 sayılı Genelgesinin 12’inci Maddesine, 1593 Sayılı Hıfzıssıhha Kanunun 282’inci Maddesindeki düzenlemeye ve Sağlık Bakanlığı'nın Salgın Yönetimi Çalışma Rehberi'ne muhalefet ettiğini belirterek karara itiraz etti. İtirazı değerlendiren İstanbul 13’üncü İdare Mahkemesi, 7 Temmuz'dbelediyeyi bu kez haklı bulup, verdiği yürütmeyi durdurma kararını kaldırdı.

Bunun üzerine avukat Baran Kaya, istinaf yoluna giderek İstanbul 4’üncü İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Ancak istinaf mahkemesi de Beyoğlu Belediyesi'ni haklı buldu ve Dalmaz Kafe’nin perşembe, cuma ve cumartesi günleri boyunca faaliyetten men cezasını onadı. Böylece kafe, 10, 11 ve 12 Ağustos 2022 tarihlerinde kapandı. Kaya, mahkemenin bu kararına itiraz ederek dosyayı bir üst mahkemeye taşıdı.

Kararı değerlendiren avukat Baran Kaya, mahkemenin Sağlık Bakanlığı'nın Covid-19 döneminde uygulanan Salgın Yönetim Rehberi'ni hukuki bir metin saymasıyla ilgili "fecaat bir karar" dedi.

Mahkemenin rehberi hukuki bir metin olarak kabul etmesini kendilerinin de sonradan fark ettiğini belirten Kaya, “İçişleri Bakanlığı Genelgesi ve Hıfzıssıhha kuralları gerekçesiyle uygulanıyor. Ama hem ceza ihbar tutanaklarında hem de mahkemenin gerekçelerinde biz başka bir şeyin farkına vardık. Henüz tartışılmadı. Hukuki açıdan çok ciddi bir mesele var. Belediyeler, bu kapatma, faaliyeti durdurma, men cezalarını uygularken gerekçe olarak Sağlık Bakanlığı'nın Covid-19 döneminde uygulanan çalışma rehberine dayanıyor. O çalışma rehberine de yaklaşık bir senedir ulaşılamıyor. Sağlık Bakanlığı sitesine girdiğinizde, ‘Güncellenmektedir’ uyarısıyla karşılaşıyorsunuz ve okuyamıyorsunuz. Böyle hayali bir çalışma rehberini hukuki gerekçe sayarak müzik yasağını uyguluyorlar. Bu hukuken fecaat. Böyle bir norm yok. Bizim idareler bir hamle yaparken bir mevzuata dayanarak yapar. Burada faaliyetten men cezası uygulayacaksa bunu da bir hukuki dayanağa dayanarak yapmalı. Ama çalışma rehberi diye bir norm yok.  Böyle bir hukuki gerekçe olamaz. Bu bir broşür. Hukuken değersiz bir metin” ifadelerini kullandı.