Amasra’da Türkiye Taşkömürü Kurumu İşletmesi’ne bağlı madende yaşanan patlamada 41 madenci hayatını kaybetti, 11 madencinin tedavileri hastanelerde sürüyor.

Maden ocağında yaşanan patlamaların ardından vefat eden madencilerin bir kısmı dün defnedildi.

Patlamanın üzerinden geçen ikinci günde de madencilerin cenaze törenleri devam etti.

‘ZATEN BİLİYORDU BUNUN OLACAĞINI’

Duvar'dan Serkan Alan'ın haberine göre, Madencilerden 38 yaşındaki Öner Yıldız Kaleşah Mahallesi’ndeki evinin önünde yapılan törenin ardından Safranbolu’ya defnedilmek üzere götürüldü.

Madenci Öner Yıldız’ın annesi, evinin önünde yakınlarına, “‘Bana bir şey olursa çocuklara bakar mısınız’ diye söylüyordu. O yüzden evini bize yakından satın aldı. Bilmiyor muydu? Zaten biliyordu bunun olacağını” dedi.

Vefat eden Yıldırım’ın kardeşi Mehmet Yıldız ise, kardeşinin emekliliğine sadece bir yılı kaldığını söyledi.

‘TEMİZLEYECEĞİZ’ DEMİŞLER BİZİM CANLARIMIZI TEMİZLEDİLER’

Maden ocağında hayatını kaybeden maden işçileri Şaban Yıldırım, Mehmet Bulut, Okan Akgül’ün cenazeleri ise patlamadan iki gün sonra Ahatlar Köyü’nde son yolculuğuna uğurlandı.

Madencilerin evlerinin önünde bir araya gelenler ve yakınları göz yaşlarını tutamadı. Bir hafta önce madenci Şaban Yıldırım’ın, maden ocağında gaz kokusu olduğunu söylediğini, ‘Bizi dışarıya çıkarıp temizleyeceklermiş’ dediğini aktaran kayın validesi Nesrin Akkuş, “‘Temizleyeceğiz’ demişler bizim canlarımızı temizlediler” ifadelerini kullandı.

Üç madenci için kılınan cenaze namazına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Enerji Bakanı Fatih Dönmez, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Milli Yol Partisi Genel Başkanı Remzi Çayır da katıldı.