Macron,” Aday olurken söylediklerimi unutmuş değilim” dedi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Elysee Sarayı’nda Sarı Yelekliler'in temsilcileriyle bir araya geldi.

Görüşmenin ardından Macron yaptığı açıklamada 'Ülkede derin ve haklı bir öfke mevcut. Ekonomik ve sosyal olağanüstü hal ilan edeceğim' dedi

Emmanuel Macron, "sorumluluğumu kabul ediyorum, sözlerimle insanları kırdım" ifadesini de kullandığı konuşmasında, hareketin kızgınlığını azaltacak bazı ekonomik adımları açıkladı.

Cumhurbaşkanı Macron'un açıklamalarından satır başları;

Ülkede derin ve haklı bir öfke mevcut. Son 18 içerisinde bu sorunu uygun şekilde çözemediğimizin farkındayım. Bu krizden çıkmanın birlikte bir yolunu bulabiliriz.

Ekonomik ve sosyal bir olağanüstü hal ilan edeceğim.

Büyük firmalarımızın bize destek olması gerekiyor. Şirketlerden çalışanlarına yıl sonu primi vermesi talep ediyorum

Bunun yanı sıra ayda 2 bin eurodan az alanlara zam yapılacaktır. İnsanların gösterdiği çaba maaşlarına oranla çok yüksekti, bu parlamentoda görüşülecek ama burada durmamalıyız. Büyük şirketlerin de bize destek olması gerekiyor. Bu hafta içi önemli kararlar vereceğim.

Birçok kişi Varlık Vergisi'nde U dönüşü yapmamı beklediğini biliyorum ama bu sorun 40 yıldır devam eden bir durum var. Fransa'nın en zenginlerini ülkeden ayrıldığını görüyoruz. Bunların ayrılmalarını engellemek için kaldırılmıştı, bundan sönmek bizi zayıflayacaktır.

Derin bir devlet reformuna ihtiyacımız var. Fransa'da çocuklarımızın bizden daha iyi bir ülkede yaşamalarını istiyorum. Eğitim son derece önemli. Maaşımızla iyi geçinebileceğimiz bir Fransa istiyorum.

Aday olurken söylediklerimi unutmuş değilim.

Partilerden bağımsız herkesin fikirlerini dinlemeliyiz.

Altı partinin genel başkanları 5. kez toplandı Altı partinin genel başkanları 5. kez toplandı

Göçmen sorunlarıyla yüzleşmemiz gerekiyor.