Genel seçimlerin düzenlendiği Macaristan'da ilk sandık sonuçları Başbakan Viktor Orban'ın partisi Fidesz'in parlamentoda çoğunluğu elde edeceğini işaret etti.

Şu ana kadar oyların yüzde 60'ından fazlasının sayıldığı ülkede Orban'a karşı birleşen 6 muhalefet partisinin yüzde 33,1 oy oranında kaldığı, Orban'ın lideri olduğu Fidesz'in ise oyların yüzde 55'ini aldığı belirtiliyor.

Resmi sonuçların gece yarısından önce beklenmediği ülkede, ilk sonuçların onaylanması durumunda aşırı sağcı Başbakan Viktor Orban arka arkaya dördüncü kez hükümet kurmaya hak kazanacak. Orban ayrıca beşinci defa ülkesinde başbakanlık görevini icra edecek.

Orban'a karşı ittifak kuran muhalefet ise RTL Klub'ın anket firmalarına yaptırdığı ankete göre oyların yüzde 41'ini alabilmiş durumda. Bu da parlamentoda 77 sandalye anlamına geliyor.

Sandıkların ülke saati ile akşam 19:00'da kapandığı Macaristan'da saat 18.30'da katılım oranının yüzde 68 civarında olduğu belirtildi. Bu oran 2014 seçimlerindeki oranı geçerken rekor katılım oranının yaşandığı 2018 seçimleri ile aynı seviyede bulunuyor.