İspanya'da "İngilizce konuşan bir çift", Michelin yıldızlı bir restorandan bazıları 200 yıldan daha eski ve 100 binlerce sterlin değerinde 45 şişe yıllanmış şarap çaldı.

Polis cuma günü yaptığı açıklamada, soygunun İspanya'nın batısındaki Caceres'te yer alan ve iki Michelin yıldızına sahip Atrio adındaki bir restoranda yaşandığını söyledi.

Çalınan şişeler arasında Londra'da açık artırmada 12 bin euroya (yaklaşık 135 bin TL) satın alınan fakat restoranda 350 bin euroya (yaklaşık 4 milyon TL) satılan 1806 Chateau d'Yquem de vardı.

Polis, İspanyol medyasının "yüzyılın hırsızlığı" dediği olayla ilgili soruşturma başlattı.

Çiftin salı günü saat 01.30'da gittiği lüks bir oteldeki restoranda, personeli müşteri olduklarına ikna ettikleri belirtildi.

Polis, çiftin muhtemelen personelin dikkatini dağıtmak için restorandan yiyecek bir şeyler istediğini ifade etti.

Atrio'nun sahiplerinden biri olan José Polo, El Mundo gazetesine verdiği demeçte, "Bu şarabı 1 milyon euroya satamayacaklar. Bu şarap, Avrupa tarihinin son 215 yılına tanıklık etti" diye konuştu.

Çok arkadaş canlısı bir adam ve kadın otelde kalmaya geldi ve yemek yemek istedi.

Polis, hırsızlığın en ince ayrıntısına kadar dikkatlice planlanmış gibi göründüğünü söyledi.

Görünüşe göre resepsiyon görevlisi, personelin konuklara yemek hazırlayıp hazırlayamayacağını sormaya gittiğinde çift, bu fırsatı şarap mahzenine inip kilitleri kırmak için kullandı.

Polis hırsızların kilitleri kırmak için karmaşık yöntemler kullandığını belirtti.

Polo, "O kadar iyi planlanmış gibi görünüyor ki her şey sırasıyla yapılmış" ifadelerini kullandı.

Hırsızların her yıl sadece 3 bin 500 adet üretilen Romanee Conti şişelerinden çaldığını da söyledi. Şişelerin her biri Atrio'da 12 bin 500 euroya (yaklaşık 140 bin TL) satılıyor.

Polo ve ortağı Toni Peréz yaptıkları açıklamada şunları söyledi: "Mirasımızın bir kısmını çaldılar. Çok emek vererek yazdığımız tarihimizin bir kısmını çaldılar.

Bu bir soygundan daha fazlası; sanki bizi zorlamış, ağzımızı tıkamış, dövmüşler gibi. Büyük bir üzüntü duyuyoruz. En kötüsü de para çalmadılar, eşya bile çalmadılar; tarihimizi kalbimizden söküp koparttılar.

Restoran sahipleri, Atrio'nun soyguna rağmen çalışmaya devam edeceğini söyledi.