Bingöl'ün Karlıova ilçesinde, Lice direnişine destek amacıyla Muş-Erzurum karayolu trafiğe kapatıldı...

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde sabah saatlerinde özel birliklerin protestoculara müdahalesiyle gün boyu yaşanan çatışmalar sonucunda, halk direnmeye devam ederken, asker ise geri çekildi.

Lice ilçesinde sabah saatlerinden bu yana devam eden çatışmalar halkın direnişi sonucu askerlerin geri çekilmesiyle sonuçlandı. ANF'nin haberine göre; Cellik bölgesinde halkın direnişini kıramayan yüzlerce asker geri çekilmek zorunda kaldı.

Habere göre; gaz bombalarını rast gele halkın bulunduğu alana atan askerler bir anda geri çekilmeye başladı. Duru karakolunun bulunduğu alana çekilmeye başlayan ve giderken arkalarından gaz bombası atan askerlere protestocular da havai fişek ve taşlarla karşılık vererek kovaladı. Ardından askerlerin müdahalesiyle tahrip edilen direniş çadırlarının bulunduğu yerde toplanmaya bekleyen yurttaşlarla karakolun bulunduğu bölgeye çekilen çekilen askerlerin karşılıklı bekleyişi başladı.

 OLAYLAR BİNGÖL'E SIÇRADI

Bingöl'ün Karlıova ilçesinde de Lice ilçesinde karakol ve kalekol inşaatlarına karşı devam eden direnişe destek olmak amacıyla Muş-Erzurum karayolu trafiğe kapatıldı. Akşam saatlerinde ilçeye bağlı Kargapazar köyü sakinleri  karayoluna barikat kurarak trafiğe kapattı.

Köylülerin karayolunu trafiğe kapatmasının ardından uzun araç kuyruğu oluşurken, yüzlerce kişi barikat başında halaylar çekerek eylemlerini sürdürüyor.

Gözden kaçırmayın

Vakıflar Genel Müdürlüğü, bir yılda 18 yıllık toplamından fazla bina tahsisi yapmış, yarısından fazlası Diyanet'e Vakıflar Genel Müdürlüğü, bir yılda 18 yıllık toplamından fazla bina tahsisi yapmış, yarısından fazlası Diyanet'e

Karakollara karşı başlatılan direniş eylemleri Lice başta olmak üzere, Varto, Karlıova, Kulp bir çok noktada sürüyor.