Yunanistan'da eşcinsel partnerliğe onay

249 milletvekilinden 193’ü evet oyu verirken, 56 milletvekili ise karşı çıktı

Yunanistan'da eşcinsel partnerliğe onay

 Yunanistan meclisi, muhafazakar milletvekilleri ve Ortodoks Kilisesi’nin tepkilerine rağmen, eşcinseller için sivil partnerliği onayladı.

Yunanistan meclisinde yapılan oylamada, 249 milletvekilinden 193’ü evet oyu verirken, 56 milletvekili ise karşı çıktı. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, eşcinsel çiftlerin resmi olarak birlikte yaşamasına izin veren yasanın onaylanmasının ardından yaptığı açıklamada “İnsan hakları için önemli gün“ ifadelerini kullandı. Çipras, yasanın ‘geri kafalılık’ ve ‘utanç verici’ uygulamaları sona erdirdiğini söyledi.

Yunanistan, AB içinde eşcinsel çiftlerin resmi partnerliğini kabul etmeyen sayılı ülkeler arasındaydı. 2008 yılında iki çiftin yaptırdığı sivil partnerlik kaydı, bir yıl sonra yargı kararıyla iptal edilmişti. Özellikle Ortodoks Kilisesi yasaya karşı çıkıyordu.

Yasanın onaylandığı saatlerde meclis önünde toplanan yüzlerce kişi,Aşk günah değildirsloganı altında eşcinseller için tüm hakların kabul edilmesini talep etti. Yasa, partnerliğe izin verse de eşcinsel çiftlerin evlat edinmesi hala yasak. (Deutsche Welle Türkçe)
Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2015, 20:11
YORUM EKLE