Vicdani retçi Mehmet Tarhan'a hapis cezası

Askeri mahkeme, AİHM'in Türkiye'yi mahkum eden kararını dikkate almadı

Vicdani retçi Mehmet Tarhan'a hapis cezası

Sivas Askeri Ceza Mahkemesi, vicdani retçi ve LGBTİ aktivisti Mehmet Tarhan hakkında 15 ay hapis cezası ve 9 bin TL para cezası verdi. Bu kararla birlikte askeri mahkeme, AİHM'in Türkiye'yi mahkum eden kararını dikkate almamış oldu.

Vicdani retçi ve LGBTİ aktivisti Mehmet Tarhan hakkında "emre itaatsizlik" suçlamasıyla açılan davada 15 ay hapis cezası ve 9 bin TL ağır para cezası verildi.

Sivas Askeri Ceza Mahkemesi'nin bugün verdiği karar ile birlikte Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin "Tarhan'ın haklarının ihlal edildiği" yönündeki karara dikkate alınmamış oldu.

Kararı KaosGL.org'a değerlendiren Tarhan, Sivas Askeri Ceza Mahkemesi bu kararla birlikte hem Anayasa'yı hem de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararını tanımadığını göstermiş oldu. Karara ilişkin Yargıtay'a gideceğiz" dedi.

NE OLMUŞTU?

Tarhan, 2001 yılında askerlik yapmayı reddetmiş ve vicdani reddini açıklamıştı. 2005 yılında ise zorla askere alınmış, hakkında "emre itaatsizlik" suçlamasıyla iki ayrı dava açılmış, askeri hapishanede tutuklu bulunduğu süreçte kötü muameleye maruz kalmıştı.

Tarhan askerlik yapmayı reddetmesine rağmen, eşcinsel kimliğinden ötürü Anayasa ve AİHM'e aykırı bir şekilde fiziksel muayeneye maruz bırakılmak istenmişti.

25 Mayıs 2005 tarihli bir tutanağa göre, Tarhan'ın saç ve sakalının kesilmesine karşı çıkması sonucunda 7 asker tarafından zor kullanılarak saç ve sakalı kesilmiş, Tarhan o gün yedi veya sekiz asker tarafından yere yatırıldığını ve üstüne çıkılarak saç ve sakalının kesildiğini, bundan dolayı vücudunun çeşitli bölgelerinde bereler, sıyrıklar ve ağrılar meydana geldiğini ifade etmişti. Tarhan, aynı tarihte 28 gün sürecek bir açlık grevine başlamıştı.

AİHM TÜRKİYE’Yİ SUÇLU BULMUŞTU

Tutuklu kaldığı süreçte yaşananlar ve vicdani ret hakkına ilişkin Tarhan'ın AİHM'e yaptığı başvuruda ise AİHM düşünce, vicdan ve din özgürlüğünün demokratik bir toplumun temellerinden olduğunu belirterek, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ihlal edildiğine karar vermişti.

AİHM, Türkiye'yi 10 bin Euro tutarında manevi tazminat cezasına çarptırmıştı.

Yıldız Tar / KAOS GL

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2015, 17:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER