Transseksüellerin ehliyet alması yasaklandı!

Transseksüeller 'akli dengesi bozuk' olarak nitelendirildi

Transseksüellerin ehliyet alması yasaklandı!

Rusya'da transseksüel bireylerin ehliyet alması, bu kişilerin 'akli dengesinin bozuk olması' bahanesiyle yasaklandı!

Rusya'da transseksüeller sürücü ehliyeti alamayacak kişiler listesine eklendi. Gerekçe ise transseksüelliğin 'akli dengesizlik' olarak sınıflandırılması.
BBC Türkçe’nin haberine göre ülkede yapılan yeni düzenlemeyle transseksüelliğin yanı sıra fetişizm ve teşhircilik de kişilerin ehliyet alamamasına yol açacak eğilimler olarak kabul edildi.

Rusya'da çok fazla araba kazası yaşandığını düşünen hükümet, ehliyet başvurularında sağlık kontrollerinin sıkılaştırılmasını istiyordu. Artık kumar bağımlılığı ve kleptomani de kişilerin ehliyet almasına engel olacak 'akli dengesizlikler' listesinde.

Rusya'daki psikiyatrlar ve insan hakları savunucuları açıklanan yeni düzenlemeyi kınıyor ve atılan bu son adımı uzun süredir transseksüellere yönelik devam eden baskının son adımı olarak yorumluyor. Rusya 2013'te "Gelenek dışı yaşam tarzlarının yüceltilmesini" yasa dışı ilan etmişti.

Rusya Psikiyatrlar Birliği'nden Valery Evtushenko, ehliyet düzenlemesini BBC Rusça Servisi'ne değerlendirirken "İnsanlar ehliyet yasağına takılmamak için psikolojik destek almaktan vazgeçebilir ve sorunlarını gizler hale gelebilir" dedi.

Rusya'daki Avukatlar için İnsan Hakları örgütü ise son düzenlemeyi 'ayrımcılık yapılıyor' diyerek eleştirdi. Örgüt hükümet yetkililerinden konuya açıklık getirmelerini istedi ve durumu uluslararası insan hakları örgütlerine ileteceklerini vurguladı.

Ülkedeki Şoförler Sendikası ise kararı destekliyor. Sendika lideri Alexander Kotov, "Kazalarda çok insan ölüyor. Sağlık kontrollerinin daha sıkı hale getirilmesi son derece yerinde bir karar" dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2015, 12:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER