Pakistan'ın ilk trans spikeri

Marvia Malik ailesi tarafından reddedildi

Pakistan'ın ilk trans spikeri

Pakistan’da bir haber kanalı ülke tarihinde bir ilke imza atarak, transeksüel bir spiker ile çalışmaya başladı. Gazetecilik okulu mezunu olan ve model olarak da çalışan Marvia Malik, teklifi aldığında gözyaşlarını tutamadığını belirtti. Malik, 3 aylık eğitim sonrası Kohenoor televizyonundaki ilk bültenini Cuma günü sundu.

BBC’ye konuşan Marvia Malik, işi aldığını öğrendiğinde sevinçten çığlık atmamak için kendini zor tuttuğunu söleyerek, “Kendim için kurduğum rüyanın ilk basamağına ulaşmayı başardım.” dedi.

Malik, Pakistan’daki trans bireylerin yaşam düzeylerini iyileştirmek için çalışacağını şu sözlerle ifade etti:

“Topluluğumuz eşit muamele görmeli ve cinsiyete dayalı ayrımcılık olmamalı. Eşit haklara sahip olmalı ve toplum içinde sıradan vatandaşlar olarak görülmeliyiz.Pakistan’da trans bireyler ayrımcılıkla karşılaşıyor ve iş bulmakta zorlanıyor. Para kazanmak için dilenciliğin yanında, seks işçiliği yapanlar da bulunuyor.”

AİLESİ TARAFINDAN REDDEDİLDİ

Marvia Malik, ailesinin spikerlik kariyerinden haberdar olmasına karşın kendisini reddetmeye devam ettiğini de söyledi. Kohenoor televizyonunun sahibi, Malik’in cinsiyeti yüzünden değil yetenekleri yüzünden işe alındığını açıkladı. Bu ay içinde Pakistan Senatosu trans bireylerin, kendi cinsiyetlerine kendilerinin karar verebileceği şeklinde bir yasayı onayladı.

2016 yılında 23 yaşında Alisha isminde bir trans birey, silah yarası ile getirildiği hastanede geç tedavi görmesi sonucu hayatını kaybetmişti. Arkadaşları, hastane görevlilerinin, Alisha’yı kadın mı erkek mi bölümüne yatırmaya karar veremediğini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2018, 16:00

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER