Müslüman LGBTİ’lere MARHABA

Eşcinsel bir imam, bir yüksek mahkeme hâkimi MARHABA adlı müslüman LGBTİ örgütünü kurdu

Müslüman LGBTİ’lere MARHABA

Avustralya’nın Melbourne kentinde kurulan MARHABA adlı grup, İslam ile LGBTİ’lerin birbirine ters düşmediğini ifade eden bir ses olarak adını duyuruyor.

21 Şubat’ta kurulan grubun kemik kadrosu eşcinsel bir imam, bir yüksek mahkeme hâkimi, yerel bir milletvekili, bir siyasi parti eski lideri, bir psikolog ve sağlık çalışanlarından oluşuyor.

Bianet'te yer alan habere göre din ile cinselliğin açıkça tartışılabildiği ve barışçıl bir yaklaşımla ele alındığı bir grup olmayı hedefleyen MARHABA, LGBTİ Müslümanların selameti için çalışıyor.

MARHABA’dan Shaun Ralph, grubun kuruluşunu ve hedeflerini kaosGL.org’a anlattı.

MARHABA’nın kuruluşu dört ay öncesine dayansa da üyeleri birbirlerini yıllardır tanıyor. Bundan birkaç yıl önce üyelerinden biri, sevgilisinin dinini kabul ederek İslam’ı seçmek istediğinde ise bir imamdan şu yanıtı alıyor: Eğer Müslüman olmak istiyorsan; bir Müslüman adı almalı, sünnet olmalı ve eşcinsel yaşam tarzından vazgeçmelisin.

Bu arkadaş haliyle İslam’dan soğumuştu,” diye anlatıyor Ralph. “Kendisini imamımızla tanıştırdık, ona Müslümanlığın böylesi şartları olmadığını anlattık. Şükürler olsun ki, İslam’ı kabul eden bu arkadaş 4 yıldır Müslüman ve hatta Kuran’ı ezberlemeye başladı.”

Ralph, MARHABA’nın insanlara kucak açan bir yaklaşımı benimsediğini anlatıyor. Ona göre, Hz. Muhammed’in pek çok insanın kalbinde yer edinmesini sağlayan da bu kapsayıcı İslam felsefesi.

MARHABA’nın örgütlenme sürecini başlatan ise kendilerine telefon yoluyla ulaşan 16 yaşındaki bir trans olmuş. Özel bir Müslüman okuluna giden genç, cinsiyet kimliği ile dini arasında bocalama yaşarken ailesinin baskıları altında kafasındaki sorulara yanıt aramış. Bunun üzerine MARHABA, 15 aydır psikospiritüel bir danışmanlık hizmeti veren ve polis tarafından kayıt altında tutulan bir telefon hattı oluşturmuş.

Ralph, grubun önümüzdeki yıla dair planlarını şöyle anlatıyor: “Yasal statü kazanmak ve herkesin gelip din ve cinselliği tartışabileceği bir merkez oluşturmak istiyoruz. Bu merkezde insanların aynı zamanda sosyalleşebileceği kapsamlı bir kütüphane oluşturman planımız var. Ayrıca deneyim paylaşıp ortaklık kurabileceğimiz fırsatları iple çekiyoruz. Bunlardan en büyüğü, 25-29 Temmuz tarihleri arasında Melbourne’de gerçekleştirilecek AIDS 2014 konferansı olacak. 

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2014, 01:35

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER