Kızılay: Eşcinsellerden kan almıyoruz

Kızılay Genel Başkanı, AIDS'in eşcinsellerde yoğun olarak görüldüğünü, bu nedenle risk grubunda olduklarını söyledi

Kızılay: Eşcinsellerden kan almıyoruz

Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, eşcinsellerin Kızılay’a kan veremediğini ancak alabildiğini söyledi.

Afrika’ya gidip gelenlerden de kan almadıklarını söyleyen Akar, “Eşcinseller kan verme konusunda risk grubundadır. AIDS virüsü eşcinsellerde yoğun olarak gözükür” dedi.

Beyaz TV'de bir programda konuşan Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar'a ‘Kan bağışı almadan önce neden eşcinsel misiniz?’ sorusunu soruyorsunuz’ sorusu soruldu.

Akar, şöyle yanıt verdi: “Biz kanda bir virüs olup olmadığını tahlil ediyoruz. En modern yöntemleri kullanıyoruz. Altyapılarımız yenilendi. Ama ne yaparsanız yapın kan nakillerinde mutlaka bir virüs kapma ihtimali vardır, milyonda bir bile olsa. Bunu azaltmanın bir yolu vardır. Kendisinden şüphe eden kişi bunu deklare eder. ” Bizim kimsenin eşcinselliğiyle, biseksüelliğiyle, heteroseksüelliğiyle hiç bir derdimiz yok’ diyen Ahmet Lütfi Akar şöyle devam etti: “Yalnız eşcinseller kan verme konusunda risk grubundadır. AIDS virüsü eşcinsellerde yoğun olarak gözükür ve eşcinsel ilişkiyle başkalarına bulaşır veya kan yoluyla bulaşır.”

Akar, “Bir kişi kan verme aracınıza, kan vermeye gitti diyelim. Yazmazsa ne olacak?” sorusu üzerine “Yazmazsa yapacak hiçbir şeyimiz yok. O analizlerde çıkar. Eşcinsel diye kanında bir şey çıkacak diye yok” diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2014, 13:05

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER