İstanbul 8. Trans Onur Yürüyüşü yasaklandı

Trans Onur Haftası kapsamında 2 Temmuz’da saat 17.00’de Taksim Meydanı’nda toplanma çağrısı yapılmıştı

İstanbul 8. Trans Onur Yürüyüşü yasaklandı

Taksim’de yarın yapılması planlanan Trans Onur Yürüyüşü’ne izin verilmedi.

26 Haziran-2 Temmuz 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Trans Onur Haftası “Göç: Sınırları yıkıyoruz, kimse nedensiz kaçmaz” sloganıyla düzenleniyor.

Trans Onur Haftası, 2 Temmuz Pazar günü saat 17.00’da İstiklal Caddesi’nde transların sorunlarına dikkat çekmek için düzenlenecek olan 8. Trans Onur Yürüyüşü ile sona erecekti.

Ancak 8. Trans Onur Yürüyüşü’nün İstanbul Valiliği tarafından yasaklandığı ve bu nedenle yarın (2 Temmuz) bazı yolların kapatılacağı açıklandı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklama şöyle:

02 Temmuz 2017 Pazar günü saat 17.00’de 8. Trans Onur Haftası programı adı altında, LGBT organizesinde Beyoğlu İlçesi Taksim Meydanı önünde toplanarak gerçekleştirilecek yürüyüşe Valilik tarafından izin verilmemiş ve alınan güvenlik tedbirleri kapsamında 02.07.2017 Pazar günü saat 12.00’den itibaren trafiğe kapatılacak yollar aşağıda belirtilmiştir.

Buna göre 2 Temmuz saat 12.00’den itibaren kapatılacak güzergahlar şöyle: Zambak Sokak ve Meşelik Sokak, Atıf Yılmaz Caddesi – Sadri Alışık Sokak, Balo Sokak – Turnacıbaşı Caddesi, Yeni Çarşı Caddesi – Hamalbaşı Caddesi, Kumbaracı Yokuşu – Asmalı Mescit Caddesi, Taksim Tünel (Beyoğlu Belediyesi önünden), Şişhane Metro Kavşağı Taksim Tünel istikameti trafiğe kapatılacaktır. Kamuoyunun bilgisine sunulur.

Valilik geçen haftaki Onur Yürüyüşü’nü yasaklamış, yasağa rağmen sokağa çıkan LGBTİ+’lar basın açıklamaları gerçekleştirmişti.

GEÇEN YIL DA İZİN VERİLMEMİŞTİ

Valilik, 19 Haziran 2016’da düzenlenmesi planlanan Trans Onur Yürüyüşü’ne ve 26 Haziran’da düzenlenmesi planlanan LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne de izin verilmeyeceğini duyurmuştu.

(Kaynak: Sendika.Org)

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2017, 17:10

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER