IŞİD, Trans Onur Yürüyüşü’ne saldıracaktı iddiası

7. Trans Onur Yürüyüşü polis müdahalesi nedeniyle gerçekleştirilememişti

IŞİD, Trans Onur Yürüyüşü’ne saldıracaktı iddiası

Geçtiğimiz Pazar, polisin sert müdahalesi nedeni ile gerçekleştirilemeyen 7. Trans Onur Yürüyüşü’nün ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü yaptığı bir açıklamada IŞİD’in Trans Onur Yürüyüşü’ne saldıracağını ve 3 şüphelinin gözaltına alındığını öne sürdü.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ekipleri geçtiğimiz pazar günü Taksim’de yapılması planlanan ve polisin saldırdığı Trans Onur Yürüyüşü’ne IŞİD’in saldırı yapacağı yönündeki bir ihbar üzerine çalışma başlattı.

TEM ekipleri 17 Haziran cuma günü Başakşehir ve Pendik’te bulunan adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi. Yapılan operasyon kapsamında 2’si Dağıstanlı toplam 3 şüpheli gözaltına alındı.

Polis ekipleri adreslerde yaptığı aramalarda canlı bomba intihar yeleği, askeri kamuflaj, askeri bıçaklar, lazer mesafe ölçer ile çok sayıda basılı ve dijital örgütsel doküman ele geçirdi.

TEM ekipleri gözaltına aldığı Dağıstanlı Zelimhan Aslanbek ve Bekhan Alim Han ile Fuat Güneş’in IŞİD’in çatışma bölgelerine gidip geldiklerini tespit ettiklerini belirterek, örgüt elemanlarına İstanbul’da malzeme aktarımı yapan kişiler olduğunu öne sürdü.

Vatan Caddesi’nde bulunan Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde sorgulanan Aslanbek, Han ve Güneş işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. 3 şüpheli çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

(Pembe Hayat)

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2016, 11:17
YORUM EKLE