Cinsel Saldırıya Uğrayan LGBTİ Aktivistine Koruma Yok!

Ankara 8. Aile Mahkemesi, koruma kararının uzatılması talebini usülen reddetti

Cinsel Saldırıya Uğrayan LGBTİ Aktivistine Koruma Yok!

Evinde cinsel saldırıya uğrayan LGBTİ aktivisti Kemal Ördek’in aldırdığı koruma kararının uzatılması talebi reddedildi.

LGBTİ aktivisti Kemal Ördek’in koruma kararının uzatılmasını talep etti; mahkeme reddetti. “Evini biliyoruz artık, nasılsa serbest kalırız” diyen saldırganlar ise tutuksuz yargılanıyor.

5 Temmuz’da Ördek’e Ankara’daki evinde saldıran üç sanık, 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde nitelikli cinsel saldırı, kasten yaralama, hırsızlık, hakaret, tehdit ve cebir ile kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçlarından tutuksuz yargılanıyor.

Ördek, saldırganlar tutuklanmadığı için koruma tedbir kararı çıkartmıştı. Önce 1 aylığına verilen koruma tedbir kararı, daha sonra 4 ay uzatılmıştı.

Bu karar da 6 Aralık’ta sonlanınca, Ördek’in avukatları koruma kararının uzatılması için mahkemeye başvurdu.

Ankara 8. Aile Mahkemesi, koruma kararının uzatılması talebini usulen reddetti.

Kararı Bianet’e değerlendiren Ördek’in avukatlarından Nihan Erdoğan “Ben kanunda bir karşılığını bulamadım. İtirazımızı da bu yönde yaptım” derken, Ördek koruma tedbir kararını uygulayan karakolun zaten olay gecesi kötü muameleye maruz kaldığı karakol olduğunu belirtti.

‘SALDIRGANLAR TUTUKLANMIYOR, BEN KORUNMUYORUM’

Ördek şöyle konuştu:

Koruma sürecinde de sıkıntı yaşadım. Normalde polislerin koruma kararı verilen kişinin güvende olup olmadığını tespit etmeleri gerekiyor, ama bana bunu yapmadılar. Mahkeme koruma kararını veriyor ancak bunu uygulayacak karakol hakkında kötü muamele nedeniyle suç duyurusunda bulunmuş olduğumuzun farkında değil.

Polisler hakkında yaptığımız suç duyurusunun üzerinden 6 ay geçti fakat ifademi daha geçen hafta aldılar. Bu, cezasızlık konusunda nerede durduğumuzu gösteriyor.

Hem polislere suç duyurusunun seyri iyi değil hem de saldırganlar hala tutuklanmadı ve benim koruma kararım yok.”

Kemal Ördek’e saldırıyla ilgili davanın bir sonraki duruşması 26 Ocak 2016saat 10.50’de Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi‘nde görülecek.

NE OLMUŞTU?

LGBTİ aktivisti Kemal Ördek, 5 Temmuz Pazar gecesi Ankara’daki evinde cinsel saldırıya uğramış, “Şu Lut kavmi de bir türlü bitmedi” diyen polise “Biz erkek adamız memur bey, siz bizim halimizden anlarsınız” dediği iddia edilen saldırganlar serbest bırakılmıştı.

Saldırının ardından Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks konuyla igili yazılı bir açıklama yayınlayarak Türkiye yetkililerini LGBTİ’lere yönelik nefret söylemi ve suçlarına müsamaha göstermeyeceklerini açıkça beyan etmeye çağırmıştı.

CHP İstanbul milletvekili Mahmut Tanal, CHP Malatya milletvekili Veli Ağbaba ve HDP İstanbul milletvekili Garo Paylan konuyu Meclis’e taşıyarak, Ördek’e yönelik saldırı ve ardından yaşananları İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk’e sormuştu.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Rupert Colvillede Ördek’in yaşadığı saldırı hakkında açıklama yapmış, Trkiye’nin Evrensel Periyodik Değerlendirme sırasında LGBTİ bireyler hakkında verdiği taahhüdü hatırlatarak yetkilileri homofobik ve transfobik şiddet ve ayrımcılığa karşı mücadele için etkin önlemler almaya çağırmıştı.

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2015, 08:50

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER