Ankara’da trans kadınlara keyfi gözaltı

Ankara İskitler’de dün akşam saatlerinde evlerine giden iki trans kadın hiçbir gerekçe gösterilmeden keyfi olarak gözaltına alındı

Ankara’da trans kadınlara keyfi gözaltı

Ankara İskitler’de geçtiğimiz ay başlayan polis saldırısı hız kesmeden devam ediyor. Dün akşam saatlerinde evlerine gitmekte olan iki trans kadın, polis ekiplerince durdurularak gözaltına alındı.

O sırada çalışmadıklarını sadece oradan geçtiklerini belirtseler de polisler tavırlarında ısrarcı oldu.

Pembe Hayat’tan Av. Rıza Yalçın Koçak ve Av. Sinem Hun olayın üzerine karakola geldi. Avukatların gelmesinin ardından haklarında Kabahatler Kanunu’ndan ceza yazılan trans kadınlar serbest bırakıldı.

Gözaltı sırasında polis memurları avukatlara “Eğer şikayetçi olursanız biz de işlem yaparız” şeklinde tehditler savurdu. Avukatların işlemin neye göre yapılacağını, gözaltının hukuksuz olduğunu ve müvekkillerinin şikayetçi olabileceklerini belirtmesi üzerine polisler geri adım atmak zorunda kaldı.

Aynı zamanda Kabahatler Kanunu’ndan kesilen cezaya da itiraz edeceklerini belirten avukatlar, müvekkillerinin hukuksuz bir biçimde durdurulup teşhir edildiğini, kötü muameleye maruz bırakıldıklarını ve alıkonulduklarını belirterek şikayetçi olacaklarını söylediler.

(Pembe Hayat)

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2016, 18:46

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER